Dźwięki przedwojennego Opatowa

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 15:00
Przedwojenny polsko-żydowski Opatów rozbrzmiewał muzyką – jak możemy wnioskować z pełnych instrumentów obrazów Majera Kirszenblata. Jakie to były melodie? Jakie utwory porywały do tańca ówczesnych mieszkańców? O tym przekonamy się m.in. w "Poranku Dwójki".
Audio
  • Potańc u Majera - zaprasza Andrzej Bieńkowski (Poranek Dwójki)
Majer Kirszenblat, Portret klezmerów w studio fotograficznym, 1996 r., akryl na płótnie,Zbiory Muzeum POLIN, Kolekcja Sztuki Mayera July imienia Rodziny Taube, dar rodziny Kirshenblatt
Majer Kirszenblat, "Portret klezmerów w studio fotograficznym", 1996 r., akryl na płótnie,Zbiory Muzeum POLIN, Kolekcja Sztuki Mayera July imienia Rodziny Taube, dar rodziny KirshenblattFoto: POLIN

- Wyjątkowość malarstwa Majera polega nie tylko na "uroku sztuki naiwnej", którą reprezentuje - mówi Andrzej Bieńkowski, kurator wydarzenia. - Waga tej twórczości polega na niezwykłym talencie kronikarskim. Jego sceny z żydowskiego sztetla w Opatowie są unikalną kroniką żydowskiego dnia codziennego w niedużym miasteczku, odtwarzanym z drobiazgową pamięcią.

A dlaczego koncert i muzyka? Uderzające w obrazach Majera jest to, w jak wielu sytuacjach życia małomiasteczkowego towarzyszą muzykanci. Uważnie przeanalizowałem składy muzyczne na obrazach. Przeważają instrumenty dęte. Ciekawe jest to, że również polskie kapele grały w podobnych składach. Z tego, co udało się ustalić Andrzejowi Bieńkowskiemu, w kapelach żydowskich, jak i polskich z tego rejonu muzyka taneczna była podobna. O wydarzeniu opowie w audycji o 9.30.

Podczas wydarzenia wystąpią:

Hray Bery

Orkiestra Galicja
Janusz Prusinowski Kompania
Mariza Nawrocka.


Ponadto w Poranku Dwójki:

  • Nowa porcja "Etnonewsów" o 7.20, "Historii polskiego folku" o 7.50 i "Nasze niematerialne" o 8.50

  • zaproszenie na "Dwójkę na miejscu" w Radomsku z wizytą w Zagrodzie Tatarskiej w Stobiecku Miejskim

  • 8.20 Zapowiedź Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju: "Nie ma takiego miasta jak Londyn jest Lądek Zdrój" - tą słynną frazą z filmu "Miś" zabieramy państwa do (zaryzykujmy) najważniejszego miasteczka kulturalnego w Polsce na czas lata, ponieważ tydzień po tygodniu odbywają się tam przeróżne wydarzenia. Tak będzie też i w kolejny weekend, a to za sprawą Festiwalu Górskiego, który odbywa się w mieście od 1995 roku! Co organizatorzy przygotowali dla nas w tym roku i kogo spotkamy? 

    Posłuchaj
    04:38 _PR2 (mp3) 2024_08_31-08-12-46 festiwa gorski.mp3 Opowiada dyrektor festiwalu - Maciej Sokołowski. Rozmowa Olgi Pawińskiej (Poranek Dwójki)

     


29. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju 29. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju

  • 8.35  Eseistka Marta Baron-Milian, poeta Wojciecha Kopeć, prozaik Grzegorz Bogdał i tłumaczka Iwona Zimnicka to laureaci Nagrody Literackiej Gdynia za 2023 rok. Wczoraj wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się gala wręczenia nagród. Nagrody pieniężne w wysokości 50 000 zł dla każdego z laureatów oraz pamiątkowe statuetki - kostki literackie - finansowane są przez Prezydenta Miasta Gdyni. Nagroda Literacka GDYNIA odbyła się po raz 19-y. W tym roku zgłoszono rekordową liczbę ponad 700 książek. Do finału dostało się po pięć książek z każdej kategorii. Dziś (sobota) o 17.30 z laureatami będzie można się spotkać w Muzeum Miasta Gdyni. Na wieczornej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni była Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.
    Posłuchaj
    05:20 _PR2 (mp3) 2024_08_31-08-37-12 gdnia.mp3 Relacja z Nagrody Literackiej w Gdyni:(Poranek Dwójki)
     

  • o rozmowa z Mateuszem Czarnowski o Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie: Turniej Muzyków Prawdziwych od samego początku był konkursem dla artystów specjalizujących się w muzyce tradycyjnej. Poprzednia edycja eksperymentalna pokazała, jak ogromny potencjał drzemie w muzyce rodzimej Euroregionu Pomerania. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tegoroczną edycją w ramach Turnieju realizowane są dwa dni przesłuchań konkursowych – w piątek dla muzyków „tradycyjnych”, tj. zespołów muzycznych, opartych na akustycznych i tradycyjnych instrumentach, a w sobotę dla muzyków eksperymentujących, wykorzystujących różne techniki wyrazu, w tym elektronikę oraz instrumenty współczesne. Podczas przesłuchań artyści wykonają dwa dowolne utwory, a także utwór, który będzie interpretacją wylosowanego wątku tematycznego. Przesłuchania odbywające się w ramach 9. edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych są otwarte. - Ponownie uruchomiliśmy przesłuchania w formie tradycyjnej, jak i eksperymentalnej - mówił Mateusz Czarnowski, mówią o łączeniu pomysłów inspirowania się muzyką Pomorza Zachodniego na Turnieju. - To było główne założenie Turnieju, żeby zapełnić białą kartę jaką była świadomość o tradycjach pogranicza polsko-niemieckiego.
    Posłuchaj
    11:00 _PR2 (mp3) 2024_08_31-09-15-39 szczecinn.mp3
     

SŁUCHALIŚMY:

  1. Les Sales Gosses La Vie En Rose
  2. Warszawska Orkiestra Sentymentalna Rumba
  3. Natercia Lameiro Azulao
  4. Antonin Dvorak, Jiri Vodicka, David Marecek Slavonic Dance No. 2 in E Minor, Op. 46, B.170
  5. Beltaine The Sea of Irish Dream
  6. Landless The Newry Highwayman
  7. Natalia Lafourcade, Mare Advertencia Lirika, Ruben Blades Tu Si Sabes Quererme
  8. Thomas Arne, Koncert organowy nr 5 g-moll cz IV
  9. Krzysztof Mika, Mateusz Adamczyk Beskidy
  10. Los Destellos, Enrique Delgado Montes Para Elisa
  11. Karolina Cicha, Bart Pałyga Kirfiklere
  12. Warszawska Orkiestra Sentymentalna Noc w Wielkim Mieście
  13. Antek Hasso-Agopsowicz, Róża Martyna Grabowska Dwa rdzuchowiaki od Jana Gacy
  14. Janusz Prusinowski Trio Za las, chłopcy
  15. Dikanda Dikanda
  16. Warszawska Orkiestra Sentymentalna Zapomnisz o mnie
  17. Kapela Brodów Mazurek Bośniacki – ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego
  18. Kapela ze Wsi Warszawa Chasydzki z Urzecza 

***

Tytuł audycji:  

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 31.08.2024

Godzina emisji: 9.30