Nagrody Europa Nostra 2024 wręczone. "Ogromny sukces Polski"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 11:49
Europa Nostra to europejskie zrzeszenie instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym i naturalnym. Jej celem jest propagowanie, ochrona i działanie na rzecz dziedzictwa. Wśród tegorocznych nagrodzonych znalazły się trzy projekty z Polski. - Polska jest w tym momencie trzecim najbardziej nagrodzonym krajem - mówiła w Dwójce Katarzyna Jagodzińska, kierowniczka Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie.
Kopalnia Ignacy w Rybniku zdobyła Grand Prix Europa Nostra 2024
Kopalnia Ignacy w Rybniku zdobyła Grand Prix Europa Nostra 2024 Foto: Shutterstock/Mariola.fot

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/Nagrody Europa Nostra to najwyższe wyróżnienie w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrody w tym roku zostały wręczone w Rumunii. 

Posłuchaj
15:30 _PR2 (mp3) 2024_10_08-08-07-52.mp3 Katarzyna Jagodzińska o nagrodach Europa Nostra 2024 (Poranek Dwójki)

Europa Nostra i działanie na rzecz dziedzictwa

- Europa Nostra to największa organizacja w skali Europy, która zajmuje się dziedzictwem kulturowym. Propaguje, chroni, działa na rzecz dziedzictwa. Współpracuje z Unią Europejską, Radą Europy i UNESCO i z tej współpracy wynika Nagroda Dziedzictwa Europejskiego, która przyznawana jest najbardziej inspirującym i najlepszym projektom z zakresu dziedzictwa - mówiła Katarzyna Jagodzińska.

Czytaj też:

Grand Prix dla kopalni z Rybnika

Podczas gali w Bukareszcie sukces odnieśli również Polacy, ponieważ przyznano aż trzy nagrody dla wspaniałych projektów i osobowości. Najważniejsza nagroda, czyli Grand Prix, powędrowała do zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku. Był to projekt rewitalizacji tego miejsca.

- To jedna z najstarszych kopalni, założona w 1792 roku. Groziło jej wyburzenie, ale determinacja lokalnej społeczności spowodowała, że miasto zdecydowało się wykupić ten obiekt i zaadaptować go na sale wystawiennicze oraz rekreacyjne.

Kopalnia po odrestaurowaniu stała się przestrzenią, z której aktywnie korzystają nie tylko odwiedzający tamtejszą wystawę, ale również mieszkańcy Rybnika.

- Największym skarbem jest maszyna parowa, która od czasu do czasu jest włączana. Oprócz tego jest ścianka wspinaczkowa, centrum nauki, są przestrzenie do spotkań społeczności, które gotują, grają w karty. Spotyka się tam nawet Rada Miasta. To przestrzeń, która ożywiła Rybnik - podkreśliła kierowniczka Europa Nostra Heritage Hub.

Nagroda za całokształt w rękach Polaka

W kategorii Mistrzowie Dziedzictwa nagrodę wręczono dr. Piotrowi Gerberowi z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

- Ta nagroda przyznawana jest za całokształt działalności na rzecz dziedzictwa. Mówimy nawet, że to jest taki Oscar dziedzictwa. Dr Piotr Gerber od dziesięcioleci działa na rzecz ochrony, promocji i edukacji. Stara się pokazać linię technologiczną, jak rozwijał się przemysł i na czym polegała produkcja. Bo wiedza o tym w dużej mierze zanika.

Polskie plecionkarstwo docenione

"Nobel w zakresie dziedzictwa kulturowego" trafił również do polskiego stowarzyszenia Serfenta, które zajmuje się utrwaleniem tradycji plecionkarstwa.

- To jest model rewitalizacji rzemiosła. To wdzięczny przykład, że każdy rodzaj podmiotu może starać się o nagrodę. Serfenta to jest koszykarstwo, ale i o wiele więcej, bo te trzy panie stworzyły model przekazywania tych umiejętności. Zaczęło się od wyjazdów etnograficznych do miejsc, gdzie żyją rzemieślnicy plecionkarze. One utrwalały to na fotografiach, wideo, w opisach. I zaczęły propagować wiedzę na ten temat.

Saksoński kościół 

Wielkim wygranym tegorocznej nagrody Europa Nostra został saksoński kościół w Alma Vii w Rumunii. Do twórców renowacji tego miejsca powędrowały aż trzy nagrody - klasyczna Europa Nostra, Grand Prix oraz Nagroda Publiczności.

- To, co po ogłoszeniu wyników się działo, to było szaleństwo. Owacje na stojąco przez kilkanaście minut, łamiący się głos pani, która odebrała nagrodę. Bo to było wspaniałe święto całej społeczności, która była zaangażowana w renowację tej zabytkowej tkanki. To jest coś więcej niż konserwacja. To było zaangażowanie całej społeczności - podkreśliła Katarzyna Jagodzińska.


Kościół saksoński w Alma Vii w Rumunii otrzymał trzy nagrody Europa Nostra 2024, w tym zaszczytne Grand Prix Kościół saksoński w Alma Vii w Rumunii otrzymał trzy nagrody Europa Nostra 2024, w tym zaszczytne Grand Prix

Wszystkie nagrodzone obiekty można odnaleźć na stronie Europa Nostra w zakładce "awards". Warto również samodzielnie zgłaszać obiekty i zasłużone postacie. - Warto próbować, bo w tym roku nagrodzeni pokazują, że i duże podmioty, i podmioty obywatelskie, i osoby prywatne - wszyscy mają takie same szanse na zdobycie nagrody.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Katarzyna Jagodzińska (kierowniczka Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie)

Data emisji: 8.10.2024

Godz. emisji: 8.10

am/dz/wmkor