"Prawda czasu, prawda ekranu", czyli gdzie kończy się skrót, a zaczyna fałsz w kinie historycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 09:58
- Zauważyłem, że tekstów o tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i w serialach historycznych, jest sporo, ale nie zawsze są one rzetelnie przygotowane. Pomyślałem, że jest przecież tylu wspaniałych ekspertów, którzy mogliby nauczyć nas czegoś o historii właśnie przez ten pryzmat - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, autor "Prawdy czasu, prawdy ekranu", nominowanej do nagrody Podcast Roku.

W podcaście "Prawda czasu, prawda ekranu" przyglądamy się kinowym premierom oraz klasykom filmu. Sprawdzamy, co w filmach i serialach, których fabuła odnosi się do przeszłości lub w jakiejś mierze z niej czerpie, jest prawdą, a co fikcją. Autor ustala to na podstawie rozmów ze znawcami tematu.


Posłuchaj
15:29 Poranek Dwójki makowski 9.10.mp3 Barłomiej Makowski o swoim podcaście "Prawda czasu, prawda ekranu" (Poranek Dwójki) 

Eksperci raczej łaskawi dla twórców

- Zaskoczeniem było dla mnie to, że moi eksperci, w większości historycy zajmujący się danym okresem, o którym mówi film, z dużym dystansem podchodzą do kwestii prawdy historycznej. Najczęściej zwracają oni uwagę, że nie mamy do czynienia z filmem dokumentalnym, tylko filmem fabularnym, że twórca ma prawo do pewnych skrótów. No ale właśnie, gdzie kończy się skrót, a zaczyna fałsz - to jedno z pytań, które zadaję sobie, jak również moim gościom - tłumaczył Bartłomiej Makowski.

Czytaj także:

Przy wyborze omawianych filmów gość Dwójki kieruje się przede wszystkim tym, żeby były to nowości. - To one najbardziej interesują słuchaczy, szansa, że właśnie na świeżo obejrzeli jakiś film jest największa. Sięgam też jednak po klasyki. Przykładem są "Krzyżacy" Aleksandra Forda. Rozmowa o filmie przerodziła się właściwie w rozmowę o tym, w jaki sposób w całej powojennej historii Polski patrzono na bitwę pod Grunwaldem. Wydawałoby się, że jest to historia sprzed ponad 600 lat, a tymczasem jest ona niezwykle aktualna - podkreślał dziennikarz.

Debiut zauważony przez jury konkursu

Konkurs Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Inicjatywa upamiętnia zmarłego w 2021 roku redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem Rzeszów.

Za swój podcast "Prawda czasu, prawda ekranu" Bartłomiej Makowski został nominowany w kategorii "Debiut".

Zwycięzców czwartej edycji konkursu poznamy 30 listopada podczas Gali Finałowej w Rzeszowie. Do 11 listopada można głosować na podcasty na stronie www.podcastroku.pl.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartłomiej Makowski (portal polskieradio.pl, autor podcastu "Prawda czasu, prawda ekranu")

Data emisji: 9.10.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/am

Czytaj także

Jeremi Przybora: z radia powstałem. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 14:00
- Ponieważ radio to medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca nowego serwisu specjalnego przybora.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 11:00
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie warszawskie w PRL-owskich archiwach. "Wykorzystywano ten temat jako amunicję polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 10:54
Cyklu podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" to okazja do poznania narracji na temat powstania warszawskiego, która prowadzona była w czasach PRL. Autorzy cyklu - Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski - zdradzili m.in. to, że temat ten był traktowany inaczej przez z każdą z ekip, które rządziły Polską w czasach komunizmu.
rozwiń zwiń