JAZZ Od Nowa Festival. Kto wystąpi na święcie jazzu w Toruniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 09:08
W Toruniu startuje święto muzyki jazzowej. W Klubie Od Nova, a także w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, królować będzie jazz w różnych wcieleniach. Wszystko to za sprawą 24. edycji JAZZ Od Nowa Festival. - Na naszym festiwalu jazzowym co roku mamy znakomite przykłady twórczych poszukiwań - mówił Maurycy Męczekalski, dyrektor wydarzenia.
Trio Andrzeja Jagodzińskiego: Andrzej Jagodziński (fortepian), Czesław Mały Bartkowski (perkusja) i Adam Cegielski (kontrabas) wystąpi na tegorocznym JAZZ Od Nowa Festival
Trio Andrzeja Jagodzińskiego: Andrzej Jagodziński (fortepian), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) i Adam Cegielski (kontrabas) wystąpi na tegorocznym JAZZ Od Nowa FestivalFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Gwiazdą tegorocznej odsłony JAZZ Od Nowa w Toruniu jest Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z kwintetem Piotra Wojtasika.


Posłuchaj
07:17 Poranek Jazz od Nova2024_10_11-06-37-52.mp3 Maurycy Męczekalski o programie JAZZ Od Nowa Festival (Poranek Dwójki)

Anna Maria Jopek - gwiazda JAZZ Od Nowa

- Piotr Wojtasik jest regularnym bywalcem naszego festiwalu. Grywał też z różnymi muzykami, np. rok temu z Michałem Urbaniakiem w formacji Organator. W tym roku jest liderem kwintetu w znakomitym składzie: Piotr Wojtasik na trąbce, Marcin Kaletka na saksofonach, Michał Tokaj na fortepianie, Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. No i oczywiście głos Anny Marii Jopek - zdradził Maurycy Męczekalski.

Czytaj też:

Bach jazzujący

Organizatorzy festiwalu JAZZ Od Nowa stawiają na pewne artystyczne poszukiwania, różnorodność dźwięków. W ten zamysł idealne wpisuje się m.in. Adam Czerwiński - artysta poszukujący. W jego wykonaniu usłyszymy na przykład Jana Sebastiana Bacha w jazzowej aranżacji.

- Bach jest inspiracją dla wielu muzyków jazzowych, podobnie jak Chopin czy inni kompozytorzy. Adam Czerwiński zagra utwory z albumu J.S. Bach 'Music Of The Heavens', który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków. Jestem ciekawy, jak zabrzmi na żywo - zaznaczył dyrektor wydarzenia.

Twórcze poszukiwania

Nie zabraknie również innych, mocno eksperymentalnych projektów, takich jak zespół Błoto, czyli jazz osadzony na hiphopowych fundamentach, odwołujących się luźno do brzmienia lat 90.

- Takie podejście do muzyki jazzowej świadczy o tym, że jazz jest muzyką otwartą, żywą, która asymiluje inne gatunki i po prostu się rozwija. Żyjemy w czasach, gdzie mówi się, że wszystko zostało już skomponowane. Twórcy mają aspiracje, żeby wykreować coś nowego, nowe brzmienie czy nową formę. Na naszym festiwalu jazzowym co roku mamy znakomite przykłady takich właśnie poszukiwań twórczych - podkreślił Maurycy Męczekalski.

Jazz z Norwegii i USA

Na tegorocznym festiwalu w Toruniu pojawią się również znakomici goście z zagranicy. Norwegię reprezentować będzie Oyvind Mathisen Trio (warto wspomnieć, że na perkusji gra tam Polska Patrycja Wybrańczyk), ze Stanów Zjednoczonych zaś - Jerzy Małek International Quintet.

Fani tradycyjnego jazzu również nie będą zawiedzeni, ponieważ będą mogli wybrać się na koncert grupy Andrzej Jagodziński Trio.

- Andrzej Jagodziński jest klasycznym reprezentantem tzw. mainstreamu jazzowego. To trio: fortepian, kontrabas, perkusja, to jeden z niewielu przypadków w polskim jazzie, gdzie od dobrych 30 lat ten skład się nie zmienia - dodał gość Dwójki.

JAZZ Od Nowa Festival rozpocznie się 16 października i potrwa do soboty 19 października. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiała: Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Gość: Maurycy Męczekalski (dyrektor JAZZ Od Nowa Festival w Toruniu)

Data emisji: 11.10.2024

Godzina emisji: 6.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/wmkor

Czytaj także

Branford Marsalis: to słowa niosą treść, a nie muzyka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 18:19
- Nie da się upolitycznić muzyki, to jedna z najcudowniejszych cech tej sztuki. Polityki nie da się opisać dźwiękami. Ten błąd myślowy pojawił się w latach 60. Kiedy popularna zaczęła być muzyka elektroniczna. Wówczas chciano nadać muzyce instrumentalnej znaczenie polityczne, jednak to słowa, a nie muzyka, niosą treść - mówił w Dwójce Branford Marsalis, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Jaskułke: "Royal Symphonic Jazz Suite" to moje największe osiągnięcie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 12:35
"Royal Symphonic Jazz Suite" to kompozycja Sławomira Jaskułke. Muzyk zapowiada, że "ten utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach". Całość tworzy sześć rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy'ego i Ravela. O tym wszystkim w "Poranku Dwójki" opowiedział sam Sławomir Jaskułke.
rozwiń zwiń