Wszyscy, którzy w najbliższy weekend przybędą do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będą mogli zapoznać się z ofertą wydawców między innymi z Armenii, Indii, Tajwanu, Finlandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Niemiec.
Jak tłumaczył Tadeusz Górny, członek zarządu spółki Targi Książki, kiedyś Targi były okazją do zaprezentowania nowych, niespotykanych nigdzie książek. Obecnie, kiedy dostęp do publikacji jest coraz szerszy Warszawskie Targi Książki są miejscem, gdzie znaleźć można jedynie te najlepsze, najciekawsze książki. - Czasami w zatłoczonych księgarniach ciężko znaleźć najatrakcyjniejsze pozycje. Targi są okazją do wyciągnięcia i promocji pewnych wartościowych tytułów – mówił Górny.
Gość "Sygnałów Dnia" przyznał, że nie wie, ile książek zostanie pokazanych na Targach. Zdradził jednak, że podczas czterodniowej imprezy swoje książki zaprezentuje 357 autorów.
Dodał, że Targi nie powinny być kiermaszem książki, ale miejscem spotkań autorów i wydawców, także tych, którzy przygotowują e-booki i audiobooki. Podkreślił, że nowe środki techniczne nie są zagrożeniem dla książki, ale zwiększają możliwości dotarcia do zainteresowanych literaturą. – My przez całe lata wymiennie używaliśmy dwóch pojęć: książka i literatura. Mówiąc literatura - myśleliśmy książka i odwrotnie. Zapomnieliśmy o tym, że książka jest jedynie nośnikiem – stwierdził Górny.
Podczas Targów poznamy nazwiska nominowanych do nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Po raz 51. rozstrzygnięty też zostanie konkurs na najpiękniejszą książkę roku. Targi włączą się również w odbywającą się w najbliższy weekend Noc Muzeów. Tadeusz Górny podkreślił, że organizatorzy Targów przywiązują szczególną wagę do prezentacji książek dla dzieci, gdyż dziecko, które polubi czytanie, będzie czytać też w wieku dorosłym. Ogółem na Targach zaplanowano aż 128 spotkań dla dzieci.
Patronem medialnym II Warszawskich Targów Książki jest Polskie Radio
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski
(mb)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Tadeusz Górny" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony