Wybitny polski prozaik i dramaturg Wiesław Myśliwski skończył 25 marca 80 lat. Z tej okazji udzielił Programowi II Polskiego Radia wyjątkowego wywiadu, w którym opowiadał o tajemnicach swojego pisarskiego warsztatu.
– Ideałem byłoby właściwie wydawać jedną książkę, w której przekazałoby się to, na co człowieka stać – mówił, komentując stosunkowo małą częstotliwość wydawania swoich kolejnych dzieł (średnio raz na dziesięć lat). Swoją pierwszą książkę, "Nagi sad", zaczął pisać, jak wspominał, po kryjomu – notował na karteczkach, z poczuciem ryzyka, nie wiedząc, co wyjdzie. Przypomnijmy: Wiesław Myśliwski debiutował jako pisarz w wieku 35 lat. – Wiele rzeczy zacząłem w życiu dość późno – przyznał.
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy z Wiesławem Myśliwskim – wówczas debiutującym pisarzem! – z roku 1968 roku.
– Kiedy zaczynam pisać, nie mam żadnego planu czy wizji książki, mam jedynie jakieś przeczucie, dość mgławicową intuicję – opowiadał. Pisarz zbiera materiał: zapełnia luźne kartki z zarysem scen, dialogami, postaciami, ale to wszystko, jak mówi, w trakcie pisania okazuje się czasem niepotrzebne. Co zatem decyduje o kształcie budowanego w słowie świata? Właśnie: słowo. To słowo niesie narrację, wyzwala opowieść, decyduje o końcu fabuły. – Czekam na to słowo, które wypływa z zebranej materii, proces ten jest jednak ciężką, żmudną, systematyczną robotą – podkreślał pisarz, przypominając o obowiązku zmagania się z białą kartką papieru. – Systematyczne, codzienne siedzenie nad białą kartką papieru jest bardzo istotne. Czasem człowiek jest bezradny wobec tej białej kartki – ale jest to bezradność owocująca, z niej coś w końcu wynika – mówił Wiesław Myśliwski.
Jaka będzie, i kiedy, nowa książka pisarza? Czy planowanie pomaga przy tworzeniu? Ile stron dziennie powstaje pod piórem autora tak znakomitych dzieł jak "Widnokrąg" czy "Traktat o łuskaniu fasoli"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Wiesławem Myśliwskim przeprowadziła Joanna Szwedowska.
Do odsłuchania również: opowieści przyjaciół i współpracowników Wiesława Myśliwskiego: Henryka Berezy, Mariana Pilota, Klemensa Górskiego, Wacława Tkaczuka oraz Bogdana Tosza.