Lublin to jest bardzo fajne miejsce do życia i mówię to jako rodowita lublinianka - tak o największym polskim mieście po wschodniej stronie Wisły mówi Anna Marchocka z Biura Europejskie Stolice Kultury 2016.
Kilkanaście teatrów, kilkanaście sal galeryjnych, dziesiątki międzynarodowych festiwali.
Do nietypowych przedsięwzięć kulturalnych Lublina zalicza się Jarmark Jagieloński - Jarmarki wymyślił Kazimierz Jagiellończyk po to, żeby miasto Lublin się rozwijało nadał mu prawo do organizowania czterech jarmarków w mieście - tłumaczył Grzegorz Rzepecki, animator kultury.
Lubelskie Jarmarki na przełomie XV i XVI wieku były jednym z najbardziej znanych handlowych wydarzeń na świecie. Po minionych stuleciach Lublin powrócił do jarmarkowej tradycji - One są inne te jarmarki dzisiaj, ale one są najwspanialszą okazją do zabawy, do poznania sąsiadów zza wschodniej granicy, z tej części Europy, która przylega do granicy Lubelszczyzny - z Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy - opowiadał w "Rozdrożach kultury" Rzepecki.
Jarmark Jagielloński
Jarmark, który wrócił do kulturalnego kalendarza Lublina cztery lata temu, to nie tylko targi kupieckie, ale także liczne wydarzenia kulturalne. Przez ponad trzy dni na Starym Rynku w Lublinie odbywają się liczne spektakle, wystawy, koncerty i warsztaty.
Inną równie ciekawa inicjatywą Lublina są Warsztaty Kultury. Miasto przekazało pod działalność kulturalną ogromne hale, w których realizowane są różnorodne projekty. Niezwykła postindustrialna przestrzeń jest "domem dla otwartych niekomercyjnych wydarzeń kulturalnych.
Warsztaty Kultury
To właśnie w ramach Warsztatów Kultury odbywa się między innymi lubelska Noc Kultury, , Festiwal „Ogrody Piosenek”, Festiwal Opowiadaczy „Słowo Daję...”, Festiwal Sztukmistrzów i Festiwal Flamenco „Fiesta Alegria”. Warsztaty prowadzą także intensywne działania na rzecz międzynarodowej współpracy kulturalnej. - My budujemy nowe miasto i nowe społeczeństwo, to jest kultura w szerszym, globalnym ujęciu. Chodzi również o społeczeństwo obywatelskie, chodzi o grupy słabsze, które nie mają dostępu czy do wiedzy, czy do nauki, chodzi o integrację wspólnoty mieszkańców tego miasta - opowiada o idei powstania Warsztatów Kultury jej dyrektor Grzegorz Rzepecki.
O tym dlaczego Lublin ma duże szansę na wygraną w wyścigu o miano Europejskiej Stolicy kultury dowiesz się słuchając audycji "Rozdroża kultury" z udziałem Anny Marchockiej, Romana Jarorkhela - przedstawiciele Biura Europejskie Stolice Kultury Lublin 2016 oraz Grzegorza Rzepeckiego - animatora kultury.
(mb)