Telewizja nadaje serial o Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 18:00
- To skondensowana historia Polski w dźwięku i obrazie, widziana oczami monachijskiej rozgłośni - Andrzej Mietkowski opowiadał w Dwójce o 5-odcinkowym serialu "Radio Wolności", który można zobaczyć w Telewizji Polskiej podczas długiego weekendu majowego.
Audio
  • Andrzej Mietkowski o serialu "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Dyskusja dziennikarzy RWE w związku z wyborami prezydenta USA. Widoczni od lewej: Andrzej Krzeczunowicz i Władysław Poncet
Dyskusja dziennikarzy RWE w związku z wyborami prezydenta USA. Widoczni od lewej: Andrzej Krzeczunowicz i Władysław PoncetFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe




W ubiegłym roku świętowaliśmy 60. rocznicę pierwszej audycji RWE z Monachium. - Uznaliśmy, że to świetna okazja, żeby przypomnieć dzieje tej rozgłośni - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski, wieloletni korespondent i szef biura Radia Wolna Europa w Warszawie, obecnie dyrektor portalu PolskieRadio.pl.

Serial "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" powstawał przez kilka miesięcy, w czasie których jego twórcy objechali z kamerami historyczną siedzibę RWE w Monachium, studio w Pradze, skąd Wolna Europa nadal nadaje do prawie 20 krajów, a także Berlin, Kraków i Warszawę.

- Do tego doszła ogromna praca archiwistyczna - opowiada  - Sięgnęliśmy do archiwów amerykańskich i polskich. W sumie zgromadziliśmy ponad 300 godzin materiałów, z których wybraliśmy te najbardziej niesamowite - dodawał.

W serialu pojawią się pamiętne radiowe nagrania z otwarcia Rozgłośni Polskiej w Monachium, dramatyczna informacja o zamordowaniu ks. Popiełuszki, relacje z walczącego Poznania w 1956 roku i wydarzeń marcowych z roku 1968. Usłyszymy też historyczną informację o aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego, oraz komunikat o przyznaniu Nagrody Nobla Wałęsie.  - To będzie skondensowana historia Polski w dźwięku i obrazie widziana oczami monachijskiej rozgłośni - wyjaśniał gość Dwójki, a zarazem autor scenariusza serialu.

>>>Radio Wolna Europa - serwis specjalny

Jednym z bohaterów pięcioodcinkowego filmu "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" będzie Richard Cummings, były szef ochrony. Opowie on o niebezpieczeństwach na jakie narażeni byli dziennikarze RWE. - To było radio na celowniku. Dziś wiemy z akt, że polska służba bezpieczeństwa nazwała operację przeciwko Radiu Wolna Europa kryptonimem "Szerszenie", pracownicy rozgłośni byli inwigilowani i zagrożeni zamachami - mówi Andrzej Mietkowski.

Głównym celem serial jest przypomnienie doniosłej roli RWE w zapewnianiu Polakom dostępu do rzetelnych informacji na temat sytuacji w Polsce, gdzie ze względu na cenzurę i cele komunistycznej propagandy, taki dostęp był utrudniony. - Chcemy opowiedzieć, zwłaszcza młodszym widzom, że kiedyś w Polsce za czytanie Miłosza czy Gombrowicza można było trafić do więzienia na 48 godzin. Wolna Europa służyła temu, żeby przełamywać te bariery. Na jej antenie nadawali twórcy tacy jak Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, wielkie nazwiska polskiej kultury - podkreślał współtwórca serialu.

Na 5-odcinkowy cykl "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" zaprasza TVP 1 w dniach 1, 2 i 3 maja.

Część 1 - wyemitowana została 01.05.2013 r. o godz. 10:20 >>> czytaj więcej

Część 2 - 02.05.2013 r. o godz. 10:15 >>> czytaj więcej

Część 3 - 02.05.2013 r. o godz. 10:45 >>> czytaj więcej

Część 4 - 03.05.2013 r. o godz. 10:35 >>> czytaj więcej

Część 5 - 03.05.2013 r. o godz. 11:05 >>> czytaj więcej

Czytaj także

Andrzej Mietkowski, b. dziennikarz RWE: Na dziennikarzy RWE wydawano zlecenia zabójstwa. Tak uczyniła rumuńska bezpieka.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 19:10
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:30
W dniach 1, 2 i 3 maja TVP 1 przedstawi historię legendarnej rozgłośni. Dokumentalny cykl Telewizji Polskiej powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń