"Nasza specjalność to znajdowanie kina tam, gdzie nikt się go nie spodziewa"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 14. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (2-11 sierpnia).
Audio
  • 14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu: nasza specjalność to znajdowanie kina tam, gdzie nikt się go nie spodziewa (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • O przeglądzie filmów Romana Polańskiego w kinie Iluzjon opowiada Paulina Świątek z Filmoteki Narodowej (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Natalia Korczakowska o piosence Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Kto się boi salonowych lwów" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Jezioro Mvatn w Islandii
Jezioro Mývatn w IslandiiFoto: (fot. Andreas Tille/Wikimedia Commons)

Gościem Pawła Sawickiego byli rektor Letniej Akademii, Piotr Kotowski oraz Stanisław Krusiński - redaktor naczelny "Zwierzyńca Filmowego". Zgodnie z dotychczasową tradycją, LAF kontynuuje odkrywanie rzadko obecnych na ekranach i oryginalnych autorów filmowych.

- Reprezentujemy inną formułę niż letnie festiwale filmowe, których w kraju jest teraz multum. Nowości kinowe prezentujemy razem z klasykami oraz filmami starymi, które nigdy nie trafiły na ekrany - mówi Piotr Kotowski.

W tym roku na pierwszym planie znajdzie się więc "Kino z krainy gejzerów”. Kino islandzkie przebojem zdobywa światowe ekrany. Jego niekwestionowany lider, Fridrik Thór Fridriksson utorował drogę do międzynarodowej kariery grupie zdolnych reżyserów, stanowiących dzisiaj o wizerunku tej kinematografii. Całkowitą egzotyką dla polskich kinomanów będzie spotkanie z kinem pakistańskim. "Taliwood” pokaże skomplikowaną sytuację kinematografii, rozpiętej pomiędzy sąsiedzką bollywoodzką tradycją, a restrykcjami talibów wypowiadających wojnę filmom o charakterze rozrywkowym.

W "Niemieckiej panoramie” znajdzie się blok najnowszych filmów wybranych z programu Berlinale (m.in. "Hannah Arendt”, "Dziewczyna z perukami”, "Russendisko”, "Lore”). Swoją retrospektywę będzie mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański oraz Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – palestyńskiej. Cykl "Diabeł w butelce” przyniesie natomiast zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym. Traktujących o walce z nałogiem i cenie, jaką za to płacą uwikłani w taki splot bohaterowie filmów. W programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji: "Filmy w sieci”, "Klubowy karnet”, "W polskim obiektywie”.

W sumie to ponad 300 projekcji, a także koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne. - Nawet ja nie obejrzę wszystkiego - mówi Kotowski.

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy także na temat przeglądu twórczości Romana Polańskiego w stołecznym kinie Iluzjon. W dniach 1-25 sierpnia zostaną tam zaprezentowane szkolne etiudy Polańskiego, m.in. "Dwaj ludzie z szafą" i "Rozbijemy zabawę", oraz nominowany do Oscara (po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii) debiut fabularny, czyli pamiętny "Nóż w wodzie". Na ekranie Iluzjonu będzie można zobaczyć również kultowe dzieła reżysera, jak "Wstręt", "Lokator" czy "Chinatown", a także ostatnie filmowe dokonania: "Autor Widmo" i "Rzeź". Nic nie tracący na aktualności dorobek artystyczny Polańskiego, a także okrągła 80. rocznica urodzin twórcy, są dla Filmoteki Narodowej pretekstem do przypomnienia najważniejszych dzieł z filmografii reżysera. Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentująca dorobek artystyczny Romana Polańskiego. O przeglądzie zatytułowanym "Artysta w sidłach fatum" opowiedziała Paulina Świątek z Filmoteki Narodowej.

A w cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentuje w tym tygodniu Natalia Korczakowska. W piątek była to piosenka Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Kto się boi salonowych snów".

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

Czytaj także

Polański zaskoczył Cannes. Reżyser nakręcił... reklamę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 07:23
Roman Polański zaprezentował na festiwalu w Cannes najnowszy film w swojej reżyserii. Tym razem chodzi jednak o film reklamowy nakręcony dla włoskiemu domu mody Prada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej znana kołysanka w historii kina

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 12:29
45 lat temu odbyła się światowa premiera filmu "Dziecko Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego. Muzykę do obrazu skomponował Krzysztof Komeda.
rozwiń zwiń