Gdańsk rozbrzmi "Wariacjami Goldbergowskimi"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:00
- Festiwal nie tylko przypomina związki, które łączyły Goldberga z Gdańskiem, lecz także upowszechnia bogate dziedzictwo muzycznego tego miasta - mówiła w Dwójce Alina Ratkowska, dyrektor artystyczny Festiwalu Goldbergowskiego.
Audio
  • Alina Ratkowska opowiada o 8. Festiwalu Goldbergowskim (Dwójka/Poranek Dwójki)
Fragment plakatu 8. Festiwalu Goldbergowskiego
Fragment plakatu 8. Festiwalu GoldbergowskiegoFoto: mat. prasowe

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 8. Festiwalu Goldbergowskim. Ideą nadrzędną festiwalu jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną.

Alina Ratkowska opowiadała o programie festiwalu i o tym, co uważa za jego największe osiągnięcia. - Goldberg jako figura rozpoznawalna w świecie muzycznym jest świetnym patronem promocji muzycznego dziedzictwa Gdańska - mówiła. - Podczas poprzednich siedmiu edycji odbyło się już kilkanaście prawykonań muzykaliów z gdańskiej biblioteki PAN. Kolejne czekają.

- Wspieramy także inicjatywę odbudowy historycznych organów w kościele św. Trójcy, z którym festiwal jest od początku związany. Część, którą już odbudowano, będzie można usłyszeć podczas finałowego koncertu.

Na festiwalu obecni będą wybitni artyści, świętujący sukcesy na międzynarodowej arenie koncertowej. Ponadto w premierowej odsłonie zabrzmi muzyka dawnego Gdańska okresu Wielkiej Nocy, nie zabraknie także "Wariacji Goldbergowskich", tak charakterystycznych dla festiwalu. Na koncercie otwierającym, w piątek 6 września, usłyszeć będzie można motety Maryjne doby renesansu, w gwiazdorskiej obsadzie zespołu Weser Renaissance Bremen pod dyrekcją Manfreda Cordesa. Każdy z członków wokalnego oktetu to jednocześnie utytułowany solista. Zestawienie tak wybitnych głosów w akustyce prezbiterium kościoła św. Trójcy niewątpliwie stworzy piękne zespołowe brzmienie.
Zwieńczeniem Festiwalu Goldbergowskiego będzie koncert z muzyką gdańską okresu Wielkiej Nocy. Wystąpią świetni soliści: Heike Heilmann, Marion Eckstein, Virgil Hartinger, Marek Rzepka i zespół Goldberg Baroque Ensemble w międzynarodowej obsadzie, pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko.

Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: Gdańsk MUZYKA
Czytaj także

Pióra "Chimery" o władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 15:30
- Każdy nasz numer ma jakiś temat przewodni. Wielu autorom odpowiada właśnie taki model pisania - o najnowszym, wrześniowym, numerze magazynu kulturalno-literackiego "Chimera" opowiadali w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało i Rafał Bryndal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowa terapia w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
- Filmy mogą stać się dobrym zaczynem, żeby coś fajnego wydarzyło się w życiu osoby niepełnosprawnej - mówiła Dorota Czech, która w Dwójce zapraszała na 10. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja".
rozwiń zwiń