"Sputnik nad Polską": perły rosyjskiego kina powalczą o Grand Prix

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:30
- Mocnym punktem 7. edycji Festiwalu Sputnik będzie film "Theremin: elektroniczna odyseja" - to historia Lwa Theremina, wynalazcy pierwszego bezdotykowego instrumentu muzycznego - mówi Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektor Festiwalu "Sputnik nad Polską".
Audio
  • Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektor Festiwalu "Sputnik nad Polską" w Poranku Dwójki
  • Książka Historyczna Roku 2013: Janusz Mierzwa, "Starostowie w Polsce międzywojennej” (Poranek Dwójki)
Sputnik nad Polską: perły rosyjskiego kina powalczą o Grand Prix
Foto: sputnikfestiwal.pl/printscreen

"Sputnik nad Polską" to festiwal, którego celem jest zaprezentowanie największych osiągnięć rosyjskiej kinematografi jak najszerszej publiczności. Jednak "Sputnik nad Polską" to nie tylko seanse filmowe, ale też szereg imprez towarzyszących – koncertów, wystaw, wykładów, debat, spotkań z twórcami filmowymi i krytykami. 7. "Sputnik nad Polską” będzie poświęcony najważniejszym osiągnięciom w dziedzinie nauki oraz wybitnym naukowcom i noblistom.

W ramach projektu będzie można zobaczyć dokument o życiu niezwykłego człowieka Lwa Theremina w reżyserii Stevena M. Martina. Twórca osobiście przedstawi swój film, a także, wspólnie z Lydią Kaviną, kompozytorką, wirtuozką gry na thereminie, a także wnuczką i uczennicą samego Mistrza, spotka się z widzami po seansie.

Tradycyjnie, najlepszy film z sekcji konkursowej zdobędzie statuetkę Grand Prix Sputnika. - Konkurs w tym roku jest bardzo rozbudowany, o Grand Prix powalczy 16. tytułów - wyjaśnia w "Poranku Dwójki” Małgorzata Szlagowska-Skulska. - W jury zasiądzie aktor Andrzej Seweryn, znany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, a także reżyser Xawery Żuławski.

O nagrodę powalczy m.in. dramat psychologiczny "Pragnienie” Dmitrija Tiurina, ukazujący losy poważnie ranionego na wojnie chłopca, a także "Ostatnia bajka Rity” Renaty Litwinowej - historia o miłości, śmierci oraz poszukiwaniu szczęścia, która rozgrywa się na skraju rzeczywistości i fantazji. W konkursie zobaczymy również "Opowieści” Michaiła Segała - cztery historie z życia współczesnej Rosji, poruszające problemy społeczne, etyczne i kulturowe.

7. "Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 7 - 17 listopada 2013 r. w Warszawie , a następnie – jak co roku – wyruszy do kilkudziesięciu innych miast Polski.

We wtorkowym "Poranku Dwójki" Monika Pilch opowiedziała także o konkursie na "Książkę historyczną roku". A w cyklu "Piosenka z rekomendacją" usłyszeliśmy propozycje Jerzego Illga.
W ramach konkursu "Płyta Tygodnia" można było wygrać: Koncerty Jana Sebastiana Bacha - na elektrycznych instrumentach klawiszowych grają Marcin Masecki i Piotr Orzechowski, towarzyszy Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasz Adamusa. Nowy album firmy Decca, którego  współproducentem jest radiowa Dwójka.

Audycję prowadził Paweł Zuń.

(ah)

Zobacz więcej na temat: FILM koncert MUZYKA