Przystanek Niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 11:30
W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" o tym, co Muzeum Historii Polski przygotowało na Święto Niepodległości, rozmawialiśmy z jego dyrektorem, Robertem Kostro.
Audio
  • Robert Kostro o wydarzeniach przygotowanych na Święto Niepodległości przez Muzeum Historii Polski (Poranek Dwójki)
Przystanek Niepodległość
Foto: flickr/Thomas N.

11 listopada Muzeum po raz kolejny organizuje imprezę miejską "VIII Przystanek Niepodległość" i  zaprasza wszystkich do gry "Drogi do wolności". Uczestnicy wraz z opiekunem biorą udział w serii gier na terenie Ogrodu Saskiego, odkrywają procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także uczestniczą w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia. Gracze mierzą się z zaborcami, w tłumie przechodniów rozpoznają polityków różnych nurtów, inwestują w projekty społeczne i gospodarcze, próbują rozpoznać symbole znaczące dla polskiej kultury.

"VIII Przystankowi Niepodległość" towarzyszy okolicznościowa jednodniówka "Jesteśmy", w której znajduje się trasa spaceru po Warszawie - "Śladami 11 listopada". Muzeum Historii Polski jest uczestnikiem marszu "Razem dla Niepodległej", organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego Muzeum pokazuje filmową prezentację dotyczącą wydarzeń sprzed 95 lat oraz roli przywódcy Endecji w powstaniu II RP. Ponadto do 29 listopada przed Uniwersytetem Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście) można obejrzeć planszową wystawę "Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)", przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej przez Muzeum Zamojskie i Muzeum Historii Polski.
Audycję prowadził Marcin Pesta.
11 listopada (poniedziałek)

Czytaj także

11 listopada - koncert niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 15:26
- To dla mnie wyjątkowe wydarzenie - mówi Staś, który wspólnie z 12. letnią dziewczynką wykona pieśń "Orlątko". Utwór ten opowiada o Antosiu Petrykiewiczu, który jako najmłodszy szeregowy otrzymał order Virtuti Militari.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w 1918 roku nie powstała konfederacja Międzymorza?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 20:00
- Niezrealizowanie koncepcji wielkiej federacji państw Europy Środkowej było największą porażką polityczną Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce profesor Tadeusz Panecki. Co ukształtowało polityczną mapę Europy po I wojnie światowej?
rozwiń zwiń