Seria obejmować będzie głównie dzieła autorów dotąd zupełnie albo prawie zupełnie w Polsce nieznanych. Ale znajdzie się w niej także miejsce dla utworów biograficznych, quasi-biograficznych albo wspomnieniowych, przybliżających odbiorcy konkretne, prominentne postaci kontrkultury w ich otoczeniu i czasie, niejako w filmowym zbliżeniu. (www.officyna.com.pl)
Do tej pory w serii ukazały się dwie publikacje: "Wspomnienia bitniczki" Diane di Primy oraz "Lata sześćdziesiąte" Jenny Diski, o której opowiadał w "Pop-południu" Jerzy Jarniewicz.
- Ta książka jest pewnym dokumentem socjologicznym i historycznym, ale przede wszystkim autobiografią kobiety, która przeszła przez tę dekadę buntu, kontestacji, kontrkultury - mówił redaktor serii. - Uczestniczyła w niej jak wiele kobiet w jej wieku, które uciekły ze swych domów, żyły w komunach i na własną rękę próbowały poznać szybko i radykalnie zmieniający się świat - powiedział.
Jerzy Jarniewicz zwrócił uwagę, że choć książka dotyczy bardzo poważnych problemów, m.in. antypsychiatrii, antyedukacji, politycznego wymiaru kontestacji, zaczyna się od opisu sukienek w latach 50. - Diski pisze, jak wyglądały te sukienki wtedy i dlaczego potem ta zmiana w stylu i modzie była tak ważna, dlaczego pociągnęła za sobą wiele innych zmian - opowiadał. - W oczach autorki, która na początku lat 60. była jeszcze nastolatką, rewolucja kontrkulturowa była przede wszystkim rewolucją stylu. To była sprawa estetyczna. Lata 50. w Wielkiej Brytanii były bowiem epoką wyjątkowo szarą - dodał.
- W jednym z rozdziałów Diski pisze o rewolucji seksualnej - ciągnął Jerzy Jarniewicz. - Stwierdza tam coś zaskakującego: ta rewolucja przyszła wraz z rozwojem technologii. W latach 50. większość mieszkań była potwornie zimna, co nie sprzyjało młodym ludziom. Zmiany w prozaicznym wymiarze technologicznym doprowadziły więc do zmian obyczajowych - mówił.
***
W audycji pojawił się także krytyk filmowy Jakub Demianczuk, by opowiedzieć o nowych częściach filmów poświęconych superbohaterom, które do kin trafią w 2014 roku, a także socjolog profesor Aleksandr Wiktorow z opowieścią o filmie "Ironia losu", który co roku pokazywany jest w rosyjskiej telewizji. A w "Słowniku popkultury" Bartek Chaciński omówił hasło "in-vid".
Audycję prowadziła Marta Strzelecka.
mc