Najlepsze obrazy z Gdyńskiego Centrum Filmowego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 12:00
W audycji romzawialiśmy o szkole filmowej, którego absolwenci mają realne osiągnięcia na polskich i zagranicznych festiwalach.
Audio
  • Relacja Marcina Mindykowskiego z Gdyńskiego Centrum Filmowego (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z Dagmarą Dworak, autorką książki "Kromka chleba" (Poranek Dwójki)
  • Bogna Dziechciaruk-Maj i Mirosław Sikorski opowiadają o wystawie "Sztuczny horyzont" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (Poranek Dwójki)
  • Ewa Dałkowska o pieśniach Bułata Okudżawy (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Unsplash/Pixabay/domena publiczna

Właśnie trzeci rocznik reżyserów opuszcza mury gdyńskiej uczelni. Szkoła jest nowa, ale jej dotychczasowi absolwenci mają już realne osiągnięcia, m.in.: nominację do Złotej Palmy w Cannes w kategorii filmów krótkometrażowych dla "Oleny" Elżbiety Benkowskiej, liczne nagrody dla obrazu "Dzień babci" Miłosza Sakowskiego oraz uczestnictwo w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni noweli "Nowy świat".

Ponadto w audycji rozmawialiśmy z Dagmarą Dworak, autorką książki "Kromka chleba". Publikacja przedstawia wypowiedzi Danuty i Bogusława, którzy opowiadają o przedwojennym życiu, tragedii wywózki, syberyjskiej tułaczce i powrocie w miejsce zsyłki po 70 latach. Do publikacji dołączony jest dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.W programie opowiadaliśmy również o wystawie "Sztuczny horyzont", którą od 8 lutego można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Ekspozycja prezentuje malarstwo Yoko Tady i Mirosława Sikorskiego.

Przed godz. 9.00 przedstawiliśmy kolejną rekomendację kulturalną aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 6.00-9.00

mz/bch

Czytaj także

Umarły lama popiera rosyjskie panowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 16:13
- Wątek polityczny jest w historii buriackich buddystów bardzo silny - podkreślał Albert Jawłowski, opowiadając o swojej książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń