70-lecie szkoły, w której rodzą się legendy polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 19:14
Gościem audycji będzie Mariusz Grzegorzek, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. 
Taśma filmowa
Taśma filmowaFoto: Glow Images/East News

Mury tej uczelni opuścili najwybitniejsi polscy reżyserzy, operatorzy i aktorzy. To tu studiował Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Roman Polański, Janusz Gajos, Piotr Sobociński, Artur Reinhart i wielu innych znanych filmowców. W tym roku PWSFTviT obchodzi 70. rocznicę powstania. O tym, jak się zmieniała, jakie ma dziś znaczenie i jak będzie można uczestniczyć w jubileuszu porozmawiamy o godz. 8.30 z Mariuszem Grzegorzkiem, rektorem szkoły.

Ponadto w audycji:

  • Jacek Moskwa zdradzi kulisy wyboru Karola Wojtyły na papieża, które znajdziemy w jego książce "Tajemnice konklawe 1978",
  • Dariusz Błaszczyk opowie o reżyserowaniu słuchowiska "Smuga cienia", powstałego na motywach powieści Josepha Conrada o tym samym tytule,
  • wspólnie zastanowimy się, kto powinien zdobyć tytuł Warszawianki Stulecia. 

O rekomendacje kulturalne poprosimy aktora i reżysera teatralnego - Jerzego Schejbala.

Przypominamy też, że 1 października wróciliśmy do Państwa z konkursem "Dwójka na Piątkę". Zapraszamy do rywalizacji na polu kultury. Pierwsze pytanie padnie o godz. 9.30.

Od poniedziałku (1.10) naszą "Płytą tygodnia" jest album z koncertami klawesynowymi Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Marcina Świątkiewicza.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (3.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/abi

Zobacz więcej na temat: kino
Czytaj także

Buñuel, Carrière i film, czyli ile wina w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 13:46
- Luis Bunuel i Jean-Claude Carriere spotkali się w Cannes. Pierwsze pytanie, jakie reżyser zadał swemu późniejszemu scenarzyście brzmiało: czy pije pan wino. Nie wiedział, że jest on potomkiem winiarskiej rodziny – opowiadał w Dwójce Sławomir Sochaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Chajdas o filmie "Nina": chcieliśmy opowiedzieć prostą i piękną historię o miłości

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 13:06
- Bardzo zależało mi na intymnej opowieści. Wspólnie z Tomkiem Naumiukiem, operatorem, stworzyliśmy język potrzebny do tego, żeby tę historię opowiedzieć tak, a nie inaczej. Dużo inspirowaliśmy się fotografią Nan Goldin, czymś, co jest super sensualne, bliskie, trochę brudne - mówiła w Dwójce reżyserka.
rozwiń zwiń