Amatorzy biżuterii na długo przed Świętami otrzymali piękny prezent. Przyjmując formę pierścionków, zawieszek, bransolet i naszyjników, zapełnił on gabloty Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Biżuteria wchodzi w skład nowej wystawy "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" i reprezentuje tradycje zdobnicze terenów od Jemenu, przez Palestynę po Maroko.
- Biżuteria pokazywała status i przynależność do grupy etnicznej, towarzyszyła wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka. W przypadku krajów arabskich wchodziła w skład mahru, czyli daru pana młodego dla przyszłej małżonki. Musiała przedstawiać jak największą wartość materialną, bo stanowiła dla kobiety zabezpieczenie na wypadek rozwodu - tłumaczyła Pola Zygmunt z MAiP.
Na wystawie prezentowane są ozdoby pochodzące ze zbiorów polskich muzeów takich jak: Muzeum Azji i Pacyfiku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych. Wśród nich są naszyjniki o masie sięgającej 2 kg czy ozdoby z najbardziej popularnym motywem kultury arabskiej i żydowskiej, chamsą.
- Srebrna biżuteria etniczna długo traktowana była za artefakt niższej jakości, przeznaczony dla biedniejszych. Ma jednak bardzo ciekawą historię i jest wytworem o ogromnej wartości kulturowej. Dzisiaj na powrót budzi zainteresowanie wśród mieszkanek od Maroka po Jemen - mówiła Pola Zygmunt.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Rozmawiała: Aleksandra Tykarska
Gość: Pola Zygmunt (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)
Data emisji: 15.12.2018
Godzina emisji: 7.50
at/gs