Tak zaczął swoją gawędę o początkach tematyki folkowej w Polskim Radiu Wojciech Ossowski, autor audycji "Trójkowy Ossobowy" w Programie 3 Polskiego Radia i "Historii polskiego folku" w Programie 2. W obu prezentuje Słuchaczom polską muzykę folkową w wyjątkowej formie.
- Miałem garb na duszy - wspomina definiowane sytuacją polityczną początki pracy radiowej na antenie Trójki. - Przede mną jedyną audycję związaną z tym tematem, pod tytułem "Folk. Muzyka włóczęgów i poetów", prowadził Andrzej Jakubowicz. 12 grudnia 1981 roku wyjechał w podróż do USA - i, jak opowiadał Wojciech Ossowski, który przejął po nim pałeczkę, wrócił do kraju dopiero w 1995 roku. - Zaproponowałem mu poprowadzenie ostatniej jego audycji, bo przed wyjazdem do USA nawet nie miał okazji pożegnać się ze słuchaczami. Dzięki rozmowie z nim garb na mojej duszy się rozpłynął.
Folk w tych czasach dynamicznie się zmieniał, a Polskie Radio było tego świadkiem. - Wtedy nie było żadnych płyt ani informacji, nie było paszportów, więc nie można było podróżować! Wszyscy byli spragnieni egzotycznej tematyki, te okruchy wiedzy były na wagę złota.
Wojciech Ossowski wspominał w audycji reakcję, jaką wywoływało ukazanie się płyt takich zespołów, jak Kwartet Jorgi czy Varsovia Manta, mówił także, że choć dziś folk, blues, country itd. to odrębne gatunki, kiedyś stanowiły dla Polaków jedną rodzinę. Dziś też dostrzega entuzjazm wśród fanów folku, który - mimo że dotyczy już zupełnie innego świata, to jednak "jest kontynuacją tej samej przygody".
***
Przygotowała: Patrycja Zisch
Gość: Wojciech Ossowski
Data emisji: 18.01.2020
Godzina emisji: 7.50
Specjalny odcinek audycji Historia polskiego folku wyemitowano w Poranku Dwójki z okazji 95-lecia Polskiego Radia.
at