Od rzeźby Matki Boskiej do parku etnograficznego. Pół wieku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:00
Eksponatem muzealnym z numerem "1" jest rzeźba Matki Boskiej, od czasu jej inwentaryzacji minęło pół wieku! W ciągu tych pięćdziesięciu lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zmieniło swoją siedzibę, zgromadziło ogrom zabytków architektury, kultury materialnej i duchowej. W 2021 roku instytucja obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z Joanną Szewczykowską, kierownik promocji Muzeum.
Audio
  • 50-lecie sierpeckiego Skansenu. Opowiada Joanna Szewczykowska z Sierpeckiego skansenu (Dwójka/Poranek Dwojki)
Sierpecki skansen wygląda zachwycająco o każdej porze roku
Sierpecki skansen wygląda zachwycająco o każdej porze rokuFoto: Dariusz Krześniak

Jeden z najbardziej fotogenicznych skansenów w Polsce - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - z początku funkcjonował jako niewielkie muzeum okręgowe. Muzeum powstało w dużej mierze z inicjatywy rzeźbiarzy z Sierpeckiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. Swoje prace rzeźbiarze pozostawiali w miejscowym domu kultury, szybko jednak zabrakło tam na nie miejsca. Pojawiła się inicjatywa stworzenia placówki prowadzącej badania na temat kultury regionu i sztuki ludowej. Od 1971 roku Muzeum zajmowało dwie sale sierpeckiego ratusza, w 1975 powołano do życia park etnograficzny. Skansen otwarto dopiero w roku 1985, przez ten czas gromadzono na terenie zabytki architektury.

- Rokiem jubileuszowym chcemy się cieszyć przez cały rok - mówi Joanna Szewczykowska - planujemy bardzo wiele wydarzeń! Otwieramy nasze Muzeum dla gości już 8 lutego. Mamy nadzieję, że w większości uda się zrealizować nasze plany. Jeśli sytuacja na to nie pozwoli, przeniesiemy wydarzenia do sieci. 

Na terenie skansenu zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowany dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo i drewniany wiatrak Na terenie skansenu zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, zrekonstruowany dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo i drewniany wiatrak

Jakie atrakcje czekają gości sierpeckiej instytucji? Zacznijmy od strony wirtualnej - muzealna strona internetowa wraca w nowej szacie graficznej, tam też znajdziemy zakładkę poświęconą obchodom jubileuszu. Muzeum stawia na interakcje z turystami, m.in. za pośrednictwem portalu Facebook, gdzie pojawią się ciekawe relacje z przedsięwzięć, archiwalia czy konkursy z nagrodami.

"Czwartki o kulturze" to spotkania przybliżające obrzędowość tradycyjną, pracę Muzeum od kuchni. Wszyscy trzymają kciuki za możliwość zrealizowania koncertów na żywo, które również są planowane przez instytucję.

W jednym ze wspomnianych konkursów - na zaprojektowanie muzealnej maskotki - można wziąć udział już dziś! Szczegóły na stronie internetowej Muzeum.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Joanna Szewczykowska (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 8.25