Z pewnością Kapela ze Wsi Warszawa swój międzynarodowy sukces wypracowywała przez lata, tworząc swój wyjątkowy, rozpoznawalny wśród słuchaczy, sznyt. Niemniej, to właśnie "Uwodzenie" uwiodło dziennikarzy muzycznych i słuchaczy z różnych części świata. Nasi rozmówcy w albumie tym czują swoistą organiczność, tęsknotę do natury, która ostatnimi czasy zdaje się pobrzmiewać w nas jeszcze intensywniej. Artystów Kapeli ze Wsi Warszawa cechuje także niezwykła wrażliwość w interpretowaniu muzyki tradycyjnej, z troską o dziedzictwo, ale i umiejętnością przekierowania jej na nowe tory...
- Przede wszystkim muszę powiedzieć, że uważam Kapelę ze Wsi Warszawa za najlepszy zespół world music z Europy Wschodniej. W swojej karierze w znakomity sposób połączyli polską muzykę tradycyjną z innymi gatunkami a z każdym nowym albumem wprowadzają coś zupełnie nowego. Gram przynajmniej jedną ich piosenkę na każdej imprezie muzycznej, którą prowadzę – stwierdza z entuzjazmem Emir Fulurija, dziennikarz radiowy z Zagrzebia – W ciągu 20 lat kariery Kapela stworzyła swoje unikalne, rozpoznawalne brzmienie. To pierwsza płyta, która tak mocno wpisuje się w koncept ochrony przyrody, obronie naturalnych rzek i przetrwaniu kulturowych ekosystemów współtworzonych przez rzeki.
László Marton z Civil Radio uważa, że Kapela dotarła na szczyt dzięki swoim muzycznym podróżom przez północ, wschód, aż na księżyc.
- To jakaś magia. Tradycyjna wiejska muzyka w ich interpretacji, nie dość że świeża i oryginalna, ma wymiar nadprzyrodzony, kosmiczny. Słuchając „Uwodzenia” miałem autentyczne wrażenie, że to co słyszę, to meandry Wisły. Ale słyszałem też płynące w tej muzyce krew, łzy. Dla mnie to album idealny – strumień płynący między wybrzeżami muzyki wiejskiej i miejskiej, tradycyjnej i nowoczesnej, wschodniej i zachodniej.
Dziennikarz muzyczny Ahmed Ulug ze Stambułu uważa „Uwodzenie” za jedną z najlepszych płyt, jakie słyszał… w ciągu ostatnich kilku lat! Szczególnie urzekła go ekstremalnie progresywna, futurystyczna muzyka.
- Lubię, gdy muzyka tradycyjna patrzy w przyszłość, do przodu. A z jej przetworzenia powstaje nowoczesne, współczesne brzmienie. Kapela robi to od wielu lat. Za każdym razem podnosi poprzeczkę wyżej, unika przy tym wtórności – dodaje turecki dziennikarz.
László Marton dodaje:
- Jako osoba odpowiadająca za muzykę świata na Sziget Festival, mocno wgłębiłem się w polską world music. Gościłem m.in. takie Kroke, DagaDana, Zakopower. Zawsze jednak wracam do Kapeli ze Wsi Warszawa.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Materiał przygotował: Mateusz Dobrowolski
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 9.40