W świecie malarskiego outsidera Zbigniewa Wypijewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 16:20
Zbigniew Wypijewski to malarski outsider, bydgoszczanin, stał się odkryciem artystycznym za sprawą najbardziej prestiżowego dla artystów nieprofesjonalnych Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy, na którym trzykrotnie, w latach 2015, 2017 i 2019, zdobył główne nagrody.
Audio
  • W świecie malarskiego outsidera Zbigniewa Wypijewskiego (Poranek Dwójki)
Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wystawę Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego
Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wystawę "Zbuntowane malarstwo. Obrazy Zbigniewa Wypijewskiego"Foto: mat.pras.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wystawę ponad 200 prac ze wszystkich okresów twórczości artysty. Zabiera widzów w niezwykłą podróż po bezkresach i meandrach ludzkiej wyobraźni, po bardzo intymnym świecie malarza, po świecie nielukrowanym, czasami strasznym i brzydkim, ale zaskakującym szaleństwem form, kolorów, pełnym emocji, metafor i tajemniczości. 

W nurcie art brut często zdarza się, że impulsem do podjęcia w ręce dłuta czy pędzla staje się jakaś ważna zmiana życiowa czy dramatyczne wydarzenie. Wielu twórców nieprofesjonalnych intensywnie zajmuje się sztuką po przejściu na emeryturę czy w starszym wieku. Podobnie było w przypadku Zbigniewa Wypijewskiego.

- Z zawodu jest mechanikiem, ostatnie 20 lat przed pójściem na rentę był strażnikiem miejskim. To zajęcie dostarczało mu wielu stresów i traumatycznych przeżyć, które zaczął odreagowywać. Zaczął malować w 2012 roku po przejściu na rentę, realizując swoje młodzieńcze marzenia o malowaniu, do czego wcześniej nie miał do tego sposobności - tak o meandrach sztuki Zbigniewa Wypijewskiego opowiadała kuratorka wystawy Bożena Olszewska. 

Kiedy już postanowił malować, został uczestnikiem wielu warsztatów malarskich w Bydgoszczy w klubach seniora, wstąpił na Uniwersytet Trzeciego Wieku, uczęszczał na zajęcia Akademii Sztuk Wszelakich. Jego niezwykłą osobowość i potencjał twórczy zauważyła jedna z prowadzących, Katarzyna Wolska, która zmotywowała go do rozwijania swojej pasji.

Galimatias

- Zasady klasyczne malarstwa zupełnie do niego nie trafiały, wydawały mu się nudne, mało kreatywne, więc zaczął tworzyć swój własny warsztat. Zaczynał od małych obrazków na płótnie, farbami olejnymi, z czasem przeszedł na farby akrylowe i plakatowe i większe powierzchnie, sięgające 2 metrów wysokości. Zgodnie z założeniami artysty jego obrazy swoją przewrotną treścią mają intrygować, szokować, prowokować. Różnie są odbierane, wzbudzają ambiwalentne uczucia, od fascynacji po odrzucenie - mówiła Bożena Olszewska. - Oddają jego styl życia, są spontaniczne i emocjonalne, pełne zagadkowych i zawiłych treści. Tematem zasadniczym są dla Wypijewskiego człowiek, natura, instynkty, emocje. Bardzo dużo jest treści fantastycznych i surrealistycznych. Sam mówi o tym "Galimatias"

Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Toruniu prezentuje ponad 200 dzieł artysty i jest to tylko niewielka część jego dorobku, bo w ciągu ośmiu lat tworzenia namalował już ponad 3 tysiące dzieł.

***

Do tego w programie: 

  • wrażenia po uroczystej 46. gali Nagrody im. Oskara Kolberga! 

    Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 46. Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Jest ona najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. W tym roku uhonorowano 13 laureatów w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła artystycznego, wykonawców ludowej twórczości literackiej, gawędziarskiej, śpiewu i muzyki instrumentalnej. Przyznano również nagrodę dla instytucji, zajmującej się ochroną regionalnego dziedzictwa ludowego. Z laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga za 2021 rok rozmawiała Mariana Kril.

    Posłuchaj
    06:12 _PR2_AAC 2021_07_03-07-50-25 Kolbergi.mp3 46. Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga (Poranek Dwójki)

     

  • łączenie z Gdynią, gdzie rozpoczyna się festiwal Globaltica. O programie i formie tego wydarzenia w tym roku opowiada jego dyrektor artystyczny Piotr Pucyło:

    Posłuchaj
    10:37 _PR2_AAC 2021_07_03-08-09-17 Globaltica.mp3 Piotr Pucyło zaprasza na Globalticę (Poranek Dwójki)
     
  • przenieśliśmy się też do Swołowa na Pomorzu, aby z Katarzyną Wołoszyn z Centrum Kultury Gminy Słupsk zaprosić na festiwal EtnoBaltica
    Posłuchaj
    05:57 _PR2_AAC 2021_07_03-08-38-16 etnobaltica.mp3 EtnoBaltica zaprasza! (Poranek Dwójki)
     

  • zapraszamy Państwa na premierowy odcinek NOWEGO CYKLU poświęcony mniejszościom narodowym w Polsce "Mikrozbliżenia". W pierwszym odcinku poznawaliśmy historię Adama Dubińskiego – prezesa Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, przedstawiciela mniejszości karaimskiej w Polsce.
  • a Piotr Damasiewicz przedstawia wspólny projekt z Małą Ziemią Suską. Trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer zaprosił do współpracy dwa zespoły góralskie - "Ziemia Suska" i "Mała Ziemia Suska". Jej efektem jest płyta "Watra. Into the roots".

Posłuchaj
05:26 [i] 3.07 Piotr Damasiewicz O PŁYCIE WATRA mp3.mp3 Piotr Damasiewicz o płycie "Watra" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki"

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 3.07.2021

Godzina emisji: 7.00