"Burza" Szekspira. "Sceny tańca wyszły spektakularnie"
11:39 Poranek Dwójki 29.07.2021 Festiwal Szekspirowski.mp3 Magdalena Hajdysz o 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (Poranek Dwójki)
Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych. Organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, którzy co roku zapraszają z całego świata najwybitniejszych twórców, pokazujących znakomite spektakle. Nie inaczej będzie również podczas tegorocznej, jubileuszowej odsłony.
- Program tegorocznego, 25. festiwalu w całości ułożył prof. Jerzy Limon, więc niejako zostawił nam prezent. Niestety, jest to prezent pożegnalny - mówiła Magdalena Hajdysz. - O wielu artystów, których zobaczymy w tym roku, profesor starał się już od kilku lat, jak chociażby o Tiago Rodriguesa. Pojawi się też Oskaras Koršunovas i jego teatr z Litwy - dodała.
- Większość spektakli w programie głównym zobaczymy tuż po premierach na ich rodzimych scenach, odbędzie się też premiera światowa: imPerfect Dancers pokażą "Romea i Julię" i ich ostatnie godziny. Zespół zaprosił do tego projektu również aktorów amatorów z Gdańska - zarówno młodych, jak i seniorów. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja w programie - opowiadała rzeczniczka prasowa teatru.
Archiwalne wspomnienia Jerzego Limona. "Renesans i barok są mi najbliższe"
Czytaj też:
Łącznie w głównym programie festiwalu znalazło się dziewięć spektakli, w tym trzech ubiegłorocznych finalistów konkursu o Złotego Yoricka. Jak podkreśliła rozmówczyni, tegoroczna odsłona to dwie edycje festiwalu połączone w jedną, ponieważ 24. Festiwal Szekspirowski z powodu pandemii nie odbył się w sposób tradycyjny. - To był trudny rok dla kultury. Wiele zaplanowanych realizacji, do których nie doszło, powstanie w ciągu nadchodzącego sezonu. Mamy nadzieję, że przyszły rok pokaże, jak duży mamy głód teatru i Szekspira.
Nurtem alternatywnym festiwalu jest SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej i skierowany jest do młodych twórców zainspirowanych Szekspirem. Tworzą oni spektakle, wydarzenia multimedialne, muzyczne i taneczne oraz interdyscyplinarne. Spektaklom, jak co roku, towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej.
Czytaj też:
- W tym roku SzekspirOFF odbywa się po raz trzeci i tym razem zobaczymy 13 wydarzeń - zapowiedziała Magdalena Hajdysz. - Warto zwrócić uwagę na ciekawy spektakl z udziałem aktora i psa. To Paweł Palcat, który wystąpi z Manią. Spektakl inspirowany jest "Burzą" Williama Szekspira i opowiada o relacji człowiek - zwierzę, o tym, kim jesteśmy dla siebie. Będą również spektakle, w których artyści zainspirowali się jednocześnie kilkoma dziełami Szekspira i będą demaskować, badać wszystkie namiętności i napięcia zawarte w tekście, w gestach.
- Tych spektakli jest mnóstwo. Jak zawsze odbywają się w różnych, ciekawych, często nie wprost teatralnych przestrzeniach, np. na tarasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego czy na jego dziedzińcu. Cieszymy się, że właśnie dzięki temu nurtowi całe miasto przez 10 dni żyje Szekspirem - podkreśliła Magdalena Hajdysz.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Magdalena Hajdysz (rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 9.30
am