Wielkanocne obrzędy na współczesne czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 10:00
Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część zanika. Nadal jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. 
Audio
  • Prof. Katarzyna Smyk przybliża ciekawe i mało znane zwyczaje wielkanocne (Poranek Dwójki)
Wielka Sobota w Tomaszowicach i Modlnicy. Grupa kobiet z dziećmi z koszami ze święconką przed dworem.
Wielka Sobota w Tomaszowicach i Modlnicy. Grupa kobiet z dziećmi z koszami ze święconką przed dworem. Foto: NAC

Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne są charakterystyczne tylko dla danego regionu, a nawet miasta, inne - są powszechnie znane i kultywowane, albo przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie, jak np. pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza, Siuda Baba czy kurek dyngusowy. O różnych zwyczajach wielkanocnych w tradycji ludowej w Wielką Sobotę rozmawialiśmy z etnografką prof. Katarzyną Smyk. 

Do tego w audycji:

  • Co łączy petardy, tramwaje i Wielkanoc? Augusta i 30 stacji krzyżowych. Łączy je Warszawa. Nie zapominajmy też o Śmigusie-Dyngusie w poniedziałek i tradycji polewania się perfumami czy oblewaniem wiadrami (!) wody w autobusach jadących np na Chomiczówkę. O tym, jak przed wiekami Wielkanoc obchodzili warszawiacy i jak samo święto kształtowało stolicę opowiadała Hanka Warszawianka, czyli dziennikarka i varsavianistka Hanna Dzielińska.

    Posłuchaj
    06:15 Warszawska Wielkanoc01.mp3 Wielkanoc w Warszawie - Olga Pasińska spaceruje z Hanką Warszawianką (Poranek Dwójki)

     

  • odwidzimy też okolice Sieradza, aby sprawdzić, jak tam przygotowuje się obchody Wielkanocy. Choć przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy w wielu regionach naszego kraju na pozór wyglądają podobnie, w rzeczywistości poszczególne regiony różnią się między sobą. O tym jak kiedyś - a jak dziś - obchodzą Święta Zmartwychwstania mieszkańcy okolic Sieradza w województwie łódzkim, a także o początkach swojej drogi rękodzielniczej opowiada twórczyni ludowa z Sieradzkiego - Aleksandra Adamas.
    Posłuchaj
    06:54 [i] Wielkanoc w Sieradzkiem.mp3 Wielkanoc w Sieradzkiem. Materiał Aleksandry Faryńskiej (Poranek Dwójkii)
     
  • Przypomnieliśmy też dawne polskie tradycje wielkanocne, między innymi obrzęd turków. To najbardziej żywotny i charakterystyczny zwyczaj świąteczny na Podkarpaciu. Turki strzegą symbolicznego grobu Chrystusa od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli. Oddziały formowane na wzór wojskowy nazywa się też strażnikami, kosynierami, bądź wojskiem kościuszkowskim, a występują one na terenie Polski południowo-wschodniej, a zwłaszcza w miejscowościach: Grodzisko, Gniewczyna, Świętoniowa, Jagiełła, Pruchnik, Radomyśl nad Sanem, Majdan Zbydniowski, Dzikowiec, Jelna i inne. O obrzędzie turków w archiwalnym nagraniu mówią Franciszek Kraus, Stanislaw Bartnik, Józef Baj i Ryszard Czerwonka.
    Posłuchaj
    06:57 _PR2_AAC 2022_04_16-08-39-16 turki.mp3 Dawni strażnicy Grobu Pańskiego, turki (Poranek Dwójki)
     

  • w "Źródłosłowie" słuchamy o symbolice jajka
  • poznaliśmy też szczegóły płyty "Rzeczy ostatnie" projektu Polskie Znaki z repertuarem pogrzebowym i wielkopostnym. Choć dziś już tego nie odczuwamy, niegdyś czas postu, zwłaszcza Wielki Post  był niezwykle ważnym okresem w życiu społeczności. Rygorystyczne zasady dotyczące umartwiania się, refleksji nad życiem doczesnym i śmiercią miały pomóc w wejściu w najważniejsze momenty w obrzędowości ludowej – takie jak Wielkanoc, ale i przygotować na ostateczność, oswoić z nieodwracalnym – przemijaniem i śmiercią. O tym mówi bogaty repertuar pogrzebowy, tak ważny w Wielkim Tygodniu. Z tym repertuarem postanowili zmierzyć się twórcy projektu Polskie Znaki i albumu „Rzeczy ostatnie”. O tym, jak przywracają świadome przeżywanie śmierci, mówią muzycy i producenci Radek Łukasiewicz,  Janusz Zdunek oraz  Jarek Ważny.

  • a dla Słuchaczy do zdobycia był uznany i nagradzany album "Requiem ludowe" Adama Struga i zespołu Kwadrofonik.

PLAYLISTA

  1. Adam Strug Szła Panna z kościoła (pieśń kalwaryjska)
  2. Józef Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu op. 51, IV. Eli, Eli, lama sabachthani? (Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?)
  3. Adam Strug & Kwadrofonik Czemu tak rychło panie
  4. Infidelis Szlochany
  5. John Bull Melancholy Galliard Jean Rondeau
  6. Dziczka Szczasływaja taja put'
  7. Franz Schubert Psalm 23, D. 706, Gott ist mein Hirt, wyk. Ensemble Pygmalion, Bernarda Fink (śpiew), Raphael Pinchon (dyr.)
  8. Daniel Herskedal Sea Breeze Front
  9. Jan Sebastian Bach, Pasja wg Jana cz I "Aria Ach, mein Sinn" i chór "Petrus, der nicht denkt zuruck" Peter Davoren (tenor) + Monteverdi Choir i English Baroque Soloists dyr. John Eliot Gardiner
  10. Maria Pomianowska Ensemble Improwizacja na Wielką Sobotę
  11. Philip Glass Kwartet smyczkowy nr 3, „Mishima”, VI. Mishima / Closing, wyk. Kronos Quartet
  12. Julian Kytasty Cossack Lament
  13. Adam Strug & Kwadrofonik Powiem prawdę świecie Tobie
  14. J.S. Bach Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ Fred Thomas, Aisha Orazbayeva, Lucy Railton
  15. Gustav Holst In The Bleak Midwinter Sheku Kanneh-Mason, Isata Kanneh-Mason
  16. Christoph Graupner Kantata C-dur: Mein Herz schwimmt in Blut, wyk. Miriam Feuersinger (śpiew), Capricornus Consort Basel
  17. Kapela Brodów Nie masz na świecie nic szczęśliwszego
  18. Gabriel Faure Requiem - Pie Jesu Voces
  19. Sophia Jani I Kwartet smyczkowy „See the grass is full of stars”, II. Meditation Kontai Ensemble
  20. Wilhelm Gromes Glimmer of Hope
  21. Monodia Polska Ja wasz sercem jestem cały
  22. Cicada Dawn After Darkness

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 7.00