Mieczysław Szcześniak i początki z... operą
Mieczysław Szcześniak swoją drogę muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście Kaliszu, gdzie chodził do średniej szkoły muzycznej. Jak wspominał, początkowo uczył się śpiewu operowego pod okiem wspaniałej nauczycielki. - Ona stwierdziła, że będę diamentem, który obrobi. Wróżyła mi dużą karierę - opowiadał. I dodał, że w tym samym czasie zafascynował się jazzem, a miłość do tej muzyki zmieniła jego plany na przyszłość.
- Bardziej, niż wokalistą, czułem się muzykiem. Człowiekiem, który odbiera wszystko, co muzyka daje: nie tylko samo śpiewanie, ale każdą pauzę, podział rytmiczny, barwę. Im tego skomplikowania było więcej, tym bardziej mnie to pociągało, stąd moje naturalne zainteresowanie jazzem i tym, co wniósł do muzyki, zmieniając jej oblicze. Mimo że muzyka klasyczna operowa to również standardy, to mnie interesowały te standardy, które miały bardziej skomplikowaną harmonię i więcej podziałów rytmicznych - wyjaśnił.
Równowaga jazzu i popu
Z Kalisza młody Mieczysław Szcześniak przeniósł się do Katowic, gdzie rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. - Na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, co jest warte podkreślenia - zaznaczył. - Tam na równi traktowało się wszystko, co jest dobre w jazzie, jak i w popie. To była dalsza fascynacja wszystkim, co się działo w soulu, pop soulu, funku i gatunkach pokrewnych. Studia, to była ogromna podróż po zakątkach muzyki, którą odkrywałem na nowo.
- Nie było wtedy wyraźnego podziału w muzyce i jeżeli nie chciało się być ortodoksem, to można było korzystać z różnych źródeł - kontynuował Mieczysław Szcześniak. - Ja nigdy nie wybierałem między popem a jazzem, bo muzyka jest jedna chodzi tylko o co, co się komu podoba w kwestii twórczej i jak to ułożyć.
Debiut Mieczysława Szcześniaka
Po studiach Mieczysław Szcześniak zadebiutował z Orkiestrą Polskiego Radia w Opolu w 1985 roku. - To było niesamowite, bo w Opolu zadebiutowałem kompozycją jazzową – Cantanabile in h-moll Krzesimira Dębskiego. Nagrałem to ze String Connection i dostałem piękną lekcję, że niekoniecznie trzeba zabawiać ludzi, tylko przedstawiać pieśń, będąc przekonanym do tematu, który poruszy.
Dwa lata później muzyk wystąpił na największej wówczas estradzie jazzowej w Polsce na zaproszenie Sławomira Kulpowicza. Jak wspomina, był to międzynarodowy skład. - To było niezwykłe wyróżnienie, miałem niesamowitą tremę. Objechaliśmy całą Polskę, bo mieliśmy trasę w międzynarodowym składzie i graliśmy głównie w filharmoniach. Wspominam to jako niesamowite wydarzenie w moim życiu - wyznał gość Andrzeja Zielińskiego.
"Nie chciałem robić kariery"
Muzyk wspominał, że nigdy nie tworzył strategii na swoją karierę, po prostu od początku kochał muzykę i chciał muzykować. - Robiłem to, co czułem. Zawsze robiłem to szczerze i z nieśmiałością, z hołdem dla stylistyki, szacunkiem dla muzyków i muzykowania. Swoje miejsce traktowałem jako drobną opowieść o sprawach, o których jeszcze nikt nie słyszał, czyli o sobie.
Facebook Mieczysław Szcześniak
Jazz dla dzieciaków
Dziś Mieczysław Szcześniak tworzy różnorodne jazzowe projekty – kilka lat temu nagrał płytę Songs from Yesterday wspólnie z Krzysztofem Herdzinem, a w najbliższym czasie bierze udział w projekcie "Jazz dla dzieciaków", gdzie razem z pianistką jazzową Joanną Gajdą zaprezentuje jazzowe klasyki z repertuaru Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane'a z polskimi tekstami dla dzieci.
- Teksty Joasi są świetne, inteligentne, dowcipne. Zachwyciłem się nimi i powiedziałem "Joasiu, zróbmy z tego płytę". Trochę się krępowała, ale przekonałem ją. I pomyślałem, że to będzie mój tribute dla tego niezwykłego gatunku, który zmienił mnie, wielu innych ludzi i historię muzyki. To będzie przekazanie następnemu pokoleniu, za pomocą wtyczki języka polskiego, standardów jazzowych, które napisali najwięksi, a te standardy są pomnikiem kulturowym muzyki XX wieku - mówił Mieczysław Szcześniak.
31:18 2022_07_29 08_30_00_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Mieczysław Szcześniak m.in. o swoich jazzowych początkach oraz o pracy wykładowcy śpiewu na Akademii Muzycznej w Katowicach (Poranek Dwójki)
***
Gość: Mieczysław Szcześniak (wokalista, kompozytor i autor tekstów)
Rozmawiał: Andrzej Zieliński
Data emisji: 29.07.2022
Godzina emisji: 8.30
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".