Re:tradycja 2022. Lublin interpretuje tradycję na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 00:01
Gośćmi Poranka były m.in. Karolina Waszczuk i Agata Turczyn, z którymi rozmawialiśmy o nadchodzącym festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, jednym z największych festiwali sztuki i kultury ludowej w Polsce.
Audio
  • Zaproszenie na festiwal Re:tradycja do Lublina (Poranek Dwójki)
Co roku w Bramie Krakowskiej w Lublinie zawisa nowy re:tradycyjny pająk, nawiązując do tematyki festiwalu
Co roku w Bramie Krakowskiej w Lublinie zawisa nowy re:tradycyjny pająk, nawiązując do tematyki festiwaluFoto: Shutterstock

Podczas trzech sierpniowych dni i nocy w Lublinie można usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć kulturę ludową, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta. Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to muzyka na żywo, potańcówki, dawne gry i zabawy, warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy kinowe, spotkania, wzornictwo i rzemiosło.

plakat re:tradycja 2022 plakat re:tradycja 2022

- Rzeczywiście zaszły zmiany w nazwie festiwalu, do tej pory znany był jako Jarmark Jagielloński i wiązał się tylko ze sztuką czy rzemiosłem. Doszłyśmy do wniosku, że skoro dysponujemy też nazwą Re:tradycja od 2016 dla głównego koncertu festiwalu, to hasło może firmować cały festiwal - mówiły Karolina Waszczuk i Agata Turczyn z Pracowni do Spraw Kultury Tradycyjnej i Warsztatów Kultury w Lublinie, organizatorki imprezy. - Re"tradycja to dialog współczesności z tradycją, artystów, którzy obecnie żyją, tworzą, inspirują się tradycją, ale jest też to niezwykle istotne źródło, które staramy się reprezentować poprzez różne punkty programu: zapraszamy artystów, którzy bardzo świadomie czerpią z tego źródła, głęboko, poważnie, w pełni świadomie.

W piątek 19 sierpnia przypada główny koncert zaczynający festiwal. Jego składowe to dialog i prezentacja tematu. Jest nim łączenie różnych tradycji, przerzucanie mostów miedzy krajami, mówiły rozmówczynie Piotra Kędziorka. Do tego Lublin jako miasto i akademickie i to z pasa wschodniego od wielu lat było miejscem przyciągającym artystów i rzemieślników z Ukrainy i Białorusi. - Na tym połączeniu krajów z Polską zasadzają się źródła powstania Jarmarku, a dzisiaj Re:tradycji.

Dla pokazania ukraińskiego akcentu w trakcie festiwalu można oglądać eskpozycję z Muzeum Ivana Honczara w Kijowie, z ubiorami, strojami, biżuterią ukraińską. Bo biżuteria jest właśnie tematem przewodnim imprezy. - Ozdoby, biżuteria, nakrycia głowy, ozdobne pasy, wyroby ze skóry, oraz inne przedmioty jak zwykle wypełnią ulice Starego Miasta - mówiły Karolina Waszczuk i Agata Turczyn, zapraszając na weekend do Lublina.

Spotkaliśmy się też z Anną Lomax Wood, antropolożką, etnomuzykolożką i folklorystką, która opowie nam o pracy swojego ojca, wybitnego badacza tradycji Alana Lomaxa. Jego dorobek to nie tylko tysiące nagrań terenowych z wywiadami i muzyką ludową Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Karaibów, Włoch i Hiszpanii, płyty, audycje radiowe, filmy, koncerty i festiwale, ale też promocja multikulturalizmu i społecznej roli folkloru, opracowywanie nowych metod badawczych i przedstawienie światu takich muzyków jak Robert Johnson, Lead Belly, Muddy Waters, Woody Guthrie czy Pete Seeger. Jeden z albumów z terenowymi nagraniami Lomaxa z południa Stanów Zjednoczonych czyli „Worried Now, Won't Be Worried Long: Alan Lomax's «Southern Journey» 1959–1960” był naszą Płytą Poranka.

YouTube, Alan Lomax Archive

Poza tym w Poranku:

  • zaproszenie na spektakl teatru tańca „Pieśni żałobne” w choreografii Moniki Błaszczak i z muzyką laureatów pierwszego miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2019 czyli Chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej podczas Festiwalu Sztuk Społecznych „OFF Opera” w Poznaniu
    Posłuchaj
    13:18 PR2 2022_08_13-09-36-26 retradycja.mp3 Zaproszenie na festiwal Re:tradycja do Lublina (Poranek Dwójki)
     

  • 8:10 – relacja z festiwalu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, na Podhalu. W Domu Ludowym, trwa 56. Festiwal Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania". Choć impreza odbywa się u stóp Tatr, zjeżdżają na nią ludowi artyści z całej Polski. Na scenie prezentują się gawędziarze, soliści instrumentaliści i śpiewacy, a także kapele i zespoły śpiewacze.
    Posłuchaj
    05:41 PR2 2022_08_13-08-13-28 Sabalowe bajania.mp3 Relacja z Sabałowych Bajań (Poranek Dwójki)
     

  • 8:35 – rozmowa z laureatem nagrody Człowiek Słowa, wyróżnienia przyznawanego przez radę festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Ten tytuł przyznano Marianowi Turskiemu, historykowi, dziennikarzowi, działaczowi społecznemu, więźniowi obozów Auschwitz-Birkenau i Terezin, ocalonemu z dwóch Marszów Śmierci. 

    Prof. Iwona Hofman, która wygłosiła laudację, podkreślała, że Marian Turski wydawał się kandydatem naturalnym. W czerwcu laureat skończył 96 lat, a tytuł Człowieka Słowa jest próbą spojrzenia na całe jego życie jak w soczewce – co mówi, jak mówi i czego chce nas nauczyć, używając świadomie i odpowiedzialnie słowa. 

    Posłuchaj
    07:02 PR2 2022_08_13-08-37-54 Turski.mp3 Marian Turski laureatem tytułu Człowiek Słowa na festiwalu w Szczebrzeszynie (Poranek Dwójki)

     

  • kolejna odsłona cyklu Joszka Brody „Historia Niewypłakana”, tym razem z dolnośląskiego Gościszowa. CZYTAJ

PLAYLISTA


  1. Felix Mendelssohn Pieśń bez słów op. 109, wyk. Sheku Kanneh-Mason (wiolonczela), Isata Kanneh-Mason (fortepian)
  2. Ishman Williams & the William Singers The Old Ship of Zion (4:32)
  3. Robert Schumann Myrthen op. 25, I. Widmung, wyk. Jean-Baptiste Doulcet (fortepian)
  4. Cátia de França Quem Vai Quem Vem
  5. Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert na róg i orkiestrę nr 2 Es-dur K. 417, III. Rondo (Allegro), wyk. Sarah Willis (róg), Havana Lyceum Orchestra, José Antonio Méndez Padrón (dyr.)
  6. Biluka y Los Canibales Bailando Me Despido
  7. Józef Haydn Symofnia dziecięca C-dur, I. Allegro, wyk. Kammerorchester Basel, Giovanni Antonini (dyr.)
  8. Jerzy Filip Telemann Aria i chór „Lasst uns Liebesrosen brechen” z opery-serenaty „Muzyczna pastorella”, wyk. Lydia Teuscher (śpiew), Vocalconsort Berlin, Ensemble 1700, Dorothee Oberlinger (dyr.)
  9. Meïkhâneh Chaque jour nouveau
  10. Benjamin Britten Pieśń „Cuckoo!” z cyklu „Friday Afternoons op. 7”, wyk. New London Children’s Choir, Ronald Corp (dyr.)
  11. Oumou Sangaré Timbuktu
  12. Bright Light Quartet I’m Tired (2:51)
  13. Frederick Loewe „I Could Have Danced All Night” z musicalu „My Fair Lady”, wyk. Fatma Said (śpiew), Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Sascha Goetzel (dyr.)
  14. Johannes Brahms Trio klarnetowe a-moll op. 114, I. Allegro, wyk. Andreas Ottensamer (klarnet), Gautier Capuçon (wiolonczela), Yuja Wang (fortepian)
  15. Muddy Waters Louisiana Blues
  16. Neal Morris Turnip Greens
  17. Sylvain Rifflet Mésanges, wyk. Sylvain Rifflet (saksofon), Verneri Pohjola (trąbka), Philippe Gordiani (gitara elektryczna), Benjamin Flament (perkusjonalia)
  18. Oberek od Maziarni, wyk. Roman Wojciechowski (saksofon)
  19. Samuel Coleridge-Taylor Othello op. 79, IV. Willow Song, wyk. Chineke! Orchestra, Fawzi Haimor (dyr.)
  20. Kibrom Birhane Ethiopia

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 7.00