Radiowe Centrum Kultury Ludowej uhonorowane nagrodą „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 10:05
W piątek, 2 grudnia Radiowe Centrum Kultury Ludowej zostało uhonorowane nagrodą „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za szczególne zasługi w utrwalaniu narodowego dziedzictwa polskiej wsi.
Audio
  • Nagroda „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią” dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej
  • Krótka historia redakcji RCKL 2.12.2022
Nagroda Kłosy Niepodległej RP  Tym co Żywią i Bronią dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Nagroda „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią” dla Radiowego Centrum Kultury LudowejFoto: mat. promocyjne

Nagroda „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią”

Wyróżnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznane zostało po raz pierwszy. Jak wskazywała Katarzyna Saks, dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Ministerstwo nie miało do tej pory możliwości nagradzania osób i instytucji zajmujących się promowaniem dziedzictwa wsi na poziomie kulturalnym. To symboliczne wyróżnienie, ale ma bezprecedensowe znaczenie.

- Pomysł na nagrodę jest pomysłem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ideą jest to, by docenić osoby i instytucje, które wspierają i promują wieś i mieszkańców wsi, ale nie pod kątem rolniczym, a właśnie społecznym i kulturalnym. Dlatego nagrodzone są osoby i instytucje, które nie pracą na roli zasłużyły się dla wsi, ale tym, że o niej mówią, pomagają jej, inicjują działania – mówiła dyrektor NIKiDW.

W tym roku wyróżnienie odebrali: ksiądz prof. Stanisław Sojka, sekretarz krajowy Duszpasterstwa Rolników, za działania na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, jej ducha i prawdziwych wartości, ksiądz Leszek Kryża, dyrektor zespołu pomocy Kościołowi na wschodzie, za ogromną niegasnącą otwartość na drugiego człowieka, zwłaszcza za pomoc mieszkańcom polskiej wsi za naszą wschodnią granicą.Trzecie wyróżnienie trafiło do Radiowego Centrum Kultury Ludowej za 28 lat krzewienia z pasją i dokumentowania kultury ludowej, szczególnie w sferze muzycznej, oraz informowanie o wydarzeniach związanych z szeroko rozumianą kulturą tradycyjną.

Wyróżnienie trafiło do Radiowego Centrum Kultury Ludowej za 28 lat krzewienia z pasją i dokumentowania kultury ludowej, szczególnie w sferze muzycznej, oraz informowanie o wydarzeniach związanych z szeroko rozumianą kulturą tradycyjną.  

- RCKL promuje kulturę ludową, czyli to, co się wywodzi z terenów wiejskich. I promuje to w sposób piękny. Pokazuje, że na wsi jest wielu profesjonalistów, którzy – mimo tego, że nie ukończyli studiów wyższych, nie są celebrytami – mają kunszt i profesjonalizm, którego mogą im pozazdrościć naprawdę topowe gwiazdy. – Podkreślała Katarzyna Saks, podając przykład męskiej grupy wokalnej „Majdaniacy”, uświetniających wydarzenie swoim śpiewem. – Gdy śpiewają na żywo – ciarki przechodzą! A to nie są panowie, którzy skończyli szkoły muzyczne. To panowie, którzy się w tym duchu wychowali. Być może ich ojciec czy dziadek im te pieśni śpiewał? I to jest piękne! To właśnie promuje RCKL. Dlatego ja sama bardzo się cieszę, że Minister Rolnictwa podjął decyzję, by RCKL nagrodzić tym wyróżnieniem.

Sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał, że słucha relacji Radiowego Centrum Kultury Ludowej z festiwali. Zauważył także konieczność mówienia o „setkach zespołów” folklorystycznych, które trzeba promować, dodając, że rola RCKL-u jest na tym poziomie niebagatelna.


RCKL_logo_pionowe_kolor_neg_rgb.jpg
Przeczytaj:
Radiowe Centrum Kultury Ludowej - historia i misja

Dlaczego kultura tradycyjna i jej promocja są wg Ministra Rolnictwa istotne?

- Kultura tradycyjna odróżnia nas od innych narodów, w tej zunifikowanej kulturze masowej. To coś, z czym możemy się utożsamiać jako Polacy, mało tego – poszczególne regiony mają swoją specyfikę! Każdy potrzebuje zakorzenienia się, związania się z jakąś grupą. Myślę, że to jest „dobry patriotyzm”, lokalny, jak i narodowy – podkreślił minister Henryk Kowalczyk.

Redaktor naczelny RCKL Piotr Kędziorek z nagrodą "Kłosy Niepodległej RP" Redaktor naczelny RCKL Piotr Kędziorek z nagrodą "Kłosy Niepodległej RP"

RCKL promuje kulturę ludową. I promuje to w sposób piękny. Pokazuje, że na wsi jest wielu profesjonalistów, którzy – mimo tego, że nie ukończyli studiów wyższych, nie są celebrytami – mają kunszt i profesjonalizm, którego mogą im pozazdrościć topowe gwiazdy. Katarzyna Saks, dyrektor NIKiDW

Ci, co Żywią i Bronią

Wręczenie nagrody odbyło się w Narodowym Instytucie Kultury I Dziedzictwa Wsi podczas Konferencji Jubileuszowej z okazji Czterdziestolecia Duszpasterstwa Rolników.

- Chociaż formalnie to dziś minęło 40 lat, faktycznie Duszpasterstwo Rolników zaczęło się znacznie wcześniej, w roku 1980 – mówił premier Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi – Polska była wówczas jedynym krajem w strefie sowieckich wpływów, w którym było rolnictwo indywidualne. To było naszą ogromną wartością! To, że rolnicy zachowali swoje indywidualne gospodarstwa, wychowali kolejne pokolenie osób o wielkiej dumie narodowej, o wielkim poczuciu tożsamości i niezależności, miało ogromny wpływ na Solidarność i na to, co wydarzyło się w roku 1989 i 1990, kiedy odzyskaliśmy wolność.

Duszpasterstwo Rolników zrodziło się w trudnym czasie stanu wojennego, gdy w kraju zakazano działania NSZZ Rolnictwa Indywidualnego „Solidarność”. Stało się to impulsem, by działalność związkową przenieść na łono Kościoła. Wyjątkowym wydarzeniem – wielokrotnie podnoszonym także przez gości konferencji – były Dożynki Jasnogórskie w 1982 roku. Na częstochowskich błoniach pod Jasną Górą pojawiło się wówczas 300 tysięcy (!) rolników. Zapadła decyzja o utworzeniu Duszpasterstwa Rolników, które po dziś dzień dba o interesy mieszkańców wsi.

Od lewej: ks. Stanisław Sojka, ks.  Leszek Kryża, Piotr Kędziorek, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk Od lewej: ks. Stanisław Sojka, ks. Leszek Kryża, Piotr Kędziorek, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk

Piotr Kędziorek -  redaktor naczelny RCKL 280.jpg
Przeczytaj:
Złoty Mikrofon 2020 dla Piotra Kędziorka

Pomysłodawczynią i zarazem założycielką Radiowego Centrum Kultury Ludowej, powołanego w 1994 roku jest Maria Baliszewska. RCKL prowadzi działania na rzecz ochrony, promocji i dokumentacji kultury tradycyjnej oraz realizuje swoje założenia poprzez informowanie słuchaczy o wydarzeniach z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata. Centrum promuje muzykę ludową na antenach Polskiego Radia, publikuje też serie płytowe „Muzyka Źródeł” , które stanowią utwory w wykonaniu autentycznych kapel i śpiewaków ludowych reprezentujących poszczególne rejony Polski. Od początku istnienia dziennikarze jeżdżą po całej Polsce, a także daleko poza jej granice. Centrum organizuje koncerty i festiwale prezentujące muzykę folkową, a przede wszystkim jeden z najważniejszych w Polsce Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Redakcje tworzą dziennikarze: Piotr Kędziorek – Redaktor Naczelny, Kuba Borysiak, Piotr Dorosz, Monika Gigier, Mariana Kril, Wojciech Ossowski, Hanna Szczęśniak, Magdalena Tejchma, Aleksandra Tykarska, Patrycja Zisch.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 3.12.2022

Godzina emisji: 8.10