Podlasie. Kraina duchów, grobów, skarbów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 10:00
- Muszę się do czegoś przyznać. Książkę tę zacząłem pisać już dawno temu. Ale pewnego dnia przerwałem - pisze autor książki "Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia" Wojciech Koronkiewicz, który był gościem sobotniego folkowego "Poranka Dwójki".
Audio
  • Rozmowa z pisarzem Wojciechem Koronkiewiczem (Poranek Dwójki)
Okładka książki Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia
Okładka książki "Nie zbiera się jabłek z tego sadu. Podróż do grobów, duchów i ukrytych skarbów Podlasia"Foto: mat. pras.

Wojciech Koronkiewicz, urodzony białostocczanin, dziennikarz, poeta, pisarz, rowerzysta. Autor książek "Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia" oraz "Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków". Na jakiś czas odłożył pisanie, ale do niego wrócił, by stawić czoła swoim lękom i by zabrać nas w kolejną podróż po Podlasiu – krainie duchów, grobów, zrabowanych skarbów. Krainie ciemności i mroku.

Do tego w audycji:

  • 8:10 O adwentowym obrzędzie Matki Bożej Szukającej Gospody, nazywanym obrzędem Gospody, obecnym jedynie na Górnym Śląsku, w Podlesiu - południowej dzielnicy Katowic. Adwentowy obrzęd Matki Bożej Szukającej Gospody do dziś jest ​kultywowany w dzielnicy Katowic - Podlesiu. Kiedyś Podlesie było oddzielną miejscowością - wsią, w której nie było nawet kościoła. Tradycja Gospody nawiązuje do tułaczki Świętej Rodziny przed narodzinami Jezusa. Polega na przenoszeniu obrazu Świętej Rodziny z domu do domu. Towarzyszą temu spotkania modlitewne i śpiewy. Dorota Stabik odwiedziła z mikrofonem Parafię Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu. Spotkała się ze Stefanią Sochą, Grzegorzem Bialikiem i8 proboszczem​ - księdzem Jackiem Plechem.

    Posłuchaj
    04:56 PR2 2022_12_17-08-11-25 gospodynie katowice.mp3 Obrzęd Matki Bożej Szukającej Gospody na Śląsku (Poranek Dwójki)
     
  • 8:35 Relacja z premiery filmu „Dzień i noc” i spotkania z twórcami w kinie U-jazdowskim. "Dzień i noc" to dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej temu magii. Unikatowa forma narracji hybrydowej, która łączy fabułę z dokumentalną obserwacją, pozwala na oryginalną opowieść o młodości i starości kobiet, o przemijającym czasie i wciąż trwającej wspólnocie. O filmie i muzyce jemu towarzyszącej opowiedzieli członkinie zespołu KOSY, a także reżyserzy filmu - Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek.

    Posłuchaj
    06:54 PR2 2022_12_17-08-39-38 film dzien i noc.mp3 O filmie "Dzień i noc"
     


  • 8:50 Cykl "To było tak..." opowieść żydowska o Mendlu z Rymanowa i owocu z Ziemi Izraela - opowiada pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka Bella Szwarcman-Czarnota 

  • 9:10 Rozmowa z Etel Szyc - polską aktorką teatralną i filmową oraz działaczką społeczności żydowskiej o zbliżającej się Chanuce. Są takie świece, którymi nie należy oświetlać, gdy zabraknie prądu. Są takie bączki, które przypominają o potajemnej nauce świętych ksiąg. Jest takie święto, które upamiętnia odzyskanie wolności i poświęcenie. Jutro wieczorem rozpoczyna się święto Chanuka określane współcześnie jako Święto Świateł. Powstało na bazie wydarzeń historycznych, które działy się w starożytnej Judei w II wieku przed naszą erą. "Kiedy trwała wojna o wolność religijną między żydowskimi powstańcami – Machabeuszami, a okupującą kraj armią króla syryjskiego Antiocha IV, usiłowano przemocą hellenizować Żydów. W tamtych czasach Żydzi studiowali Torę potajemnie - mówi Etel Szyc. I dodaje - Kiedy Żydzi widzieli Greków, chowali Torę i święte księgi, wyjmowali bączki i kręcili nimi udając, że świętych ksiąg w ogóle nie studiowali". W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się 25 dnia miesiąca kislew a kończy 2 tewet, i wypada przeważnie w grudniu. Przypomnijmy w tym roku Chanuka rozpoczyna się jutro wieczorem. Zakończy się po zmroku 26 grudnia. 
    Posłuchaj
    07:08 PR2 2022_12_17-09-17-36 chanuka.mp3 Wesołych Chanuki! (Poranek Dwójki)
     
  1. PLAYLISTA
  2. Hoagy Carmichael Stardust 
  3. Maria Antonia Walpurgis Da me te dividi, aranż. na wiolonczelę i orkiestrę, wyk. Raphaela Gromes (wiolonczela), Lucerne Festival Strings, Daniel Dodds
  4. Hazmat Modine Bahamut 
  5. Hugo Blanco Cumbia Con Arpa 
  6. Wolfgang Amadeusz Mozart „Sull’aria” z opery „Wesele Figara K. 492”, wyk. Renée Fleming (śpiew), Cecilia Bartoli (śpiew), The Metropolitan Opera Orchestra, James Levine (dyr.) 
  7. George Michael & Lambert Last Christmas (Lambert Rework)
  8. Jean Sibelius Symfonia op. 82 nr 5 Es-dur, III. Allegro molto, wyk. Gothenburg Symphony Orchestra, Santtu-Matias Rouvali (dyr.)
  9. Andrzej Panufnik Trio fortepianowe op. 1, III. Presto, wyk. Trio Legend (Krzysztof Katana (skrzypce), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian)
  10.  John Bull Een kindeken is ons geboren, wyk. Kit Armstrong (fortepian)
  11. Julien Joubert & Pierre de Ronsard Mignonne, allons voir si la rose, wyk. Ensemble Romances Sans Paroles, Marie-Noëlle Maerten (dyr.), Chœurs de la Musique de Léonie, Corinne Barrère (dyr.)
  12. Hvalfugl Sommereufori 
  13. Karolina Cicha + Sw@da & Spółka Oj ty rzeko
  14. Jan Sebastian Bach Wariacje Golbergowskie BWV 988, Wariacja VII. Al tempo di giga, wyk. Fazil Say (fortepian)
  15. Babis Papadopoulos, Dimitris Vlahomitros, Dionysis Makris & Yorgos Christanakis A Song From Algiers
  16. Julius Rodriguez All I Do
  17.  Karolina Cicha + Sw@da & Spółka Wiśniowy sad
  18. Franz Schubert Impromptu op. 90 nr 3 Ges-dur, wyk. Herbert Schuch (fortepian) 
  19. Branko Mataja Tamo Daleko
  20. Vega Trails Spiral Slow

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 7.00-10.00