Po-głosy mistrzów muzyki tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 22:00
W najnowszej audycji wsłuchiwaliśmy się w pogłosy dawnej wsi. Powędrowaliśmy w głąb czasu, ku źródłom muzyki tradycyjnej Centralnej Polski. Właśnie dziś ma premierę album Kapeli Niwińskich pt. „Pogłosy”!
Audio
Okładka albumu Pogłosy Kapeli Niwińskich
Okładka albumu "Pogłosy" Kapeli NiwińskichFoto: mat. promocyjne

«Pogłosy» to projekt poświęcony muzyce tradycyjnej Zachodniego Mazowsza i Kujaw. Po latach grania radomskich mazurków i oberów, byłem ciekawy czegoś innego. Zacząłem słuchać archiwalnych nagrań z Zachodniego Mazowsza i zachwyciłem się! Były to nagrania skrzypków i śpiewaczek z okolic Sannik, Łowicza, z Kujaw, urodzonych pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, Józef Ciastek z Czermna, Piotr Figurski z Sannik, Tomasz Latoszewski z Chąśna i inni.

Tamtejsza muzyka skrzypcowa i śpiew pod względem finezji być może nie mają sobie równych.  Melodie mają niebywale zawiłą formę, często nieregularną frazę, grane są i śpiewane przy tym z lekkością i wielką fantazją. Styk Łowickiego, Sannickiego i Kujaw to enklawa wyjątkowej muzyki, kraina kujawiaków granych, śpiewanych, wykonywanych w różnych odmianach i stylach. Wiele z nich to pieśni.

Z pewnością impulsem do pracy nad tym repertuarem było dspotkanie z Justyną Piernik – śpiewaczką, badaczką kujawskich tradycji muzycznych, a także Jackiem i Kubą Mielcarkami – doświadczonymi muzykami o bardzo szerokich horyzontach – od muzyki tradycyjnej po jazz.

Postanowiliśmy zagrać i zaśpiewać te melodie ponownie, wypowiadając się jednak innym językiem muzycznym. Bardziej, niż potrzebą wiernego odtworzenia, kierowaliśmy się własnymi odczuciami, bo przecież ważna w muzyce jest świeżość i szczerość” – mówi Mateusz Niwiński.  

Album „Pogłosy” Kapela Niwińskich nagrała w listopadzie 2022 roku z Justyną Piernik oraz Jackiem i Kubą Mielcarkami. Miło nam ogłosić, że Radiowe Centrum Kultury Ludowej jest współproducentem płyty.


Ponadto w audycji:

7:50 Jeszcze przez ponad dwa tygodnie otwarte są zgłoszenia do konkursu "Stara Tradycja", który już od kilkunastu lat organizowany jest w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. To muzyczne zmaganie dla tych, którym szczególnie bliskie jest jak najbardziej wierne odtwarzanie brzmienia dawnej muzyki tradycyjnej. Artyści mają czas do 20. marca, aby zgłosić się do tegorocznej odsłony konkursu "Stara Tradycja". Szczegóły na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. O szczegółach z jedną z organizatorek - Julitą Charytoniuk, rozmawiał Piotr Dorosz.


Posłuchaj
04:59 Julita charytoniuk o starej tradycji.mp3 Julita Charytoniuk zaprasza na Starą Tradycję (Poranek Dwójki)

8:10 Zapowiedź Dnia Kobiet w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. W programie między innymi spotkania z członkiniami kół gospodyń wiejskich i ludowymi muzykantkami. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi odwiedził Piotr Dorosz


Posłuchaj
05:00 [i] 4.03 E. Osińska-Kassa - DZIEŃ KOBIET W NIKiDW mp3.mp3 Dzień Kobiet w NIKiDW (Poranek Dwójki)

 

8:35 Zapowiedź przeglądu filmowego „Dokumentalistki” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Od jutra do wtorku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie potrwa przegląd filmowy zatytułowany "Dokumentalistki". To wydarzenie będzie swego rodzaju preludium do nadchodzącego Dnia Kobiet. O przeglądzie i innych, marcowych wydarzeniach odbywających się w Państwowym Muzeum Etnograficznym opowiadała Paulina Zomer.

Posłuchaj
05:34 dokumentalistki.mp3 Przegląd Filmów o dokumentalistkach (Poranek Dwójki)

 

8:50 W nowym odcinku Cykl „Od Olzy do Sanu. Ludzie gór” słuchamy o Góralach Zagórzańskich

9:10 Działają od ponad dekady. Komponują, piszą teksty i regularnie koncertują w Polsce i nie tylko. Od lat meandrują między poezją śpiewaną, folkiem, muzyką rozrywkową, piosenką artystyczną, a nawet jazzem, tworząc coś, co nazywają ze śląskiego „miszungiem” - czyli mieszaniną. Bliski jest im Górny Śląsk, z którego pochodzą. Mowa o zespole Chwila Nieuwagi. Filarami zespołu jest małżeństwo - Andrzej i Martyna Czechowie. Premiera płyty "Szarok" zaplanowana jest na 17 marca w Teatrze Ziemi Rybnickiej


Posłuchaj
10:06 Chwila nieuwagi.mp3

 


PLAYLISTA AUDYCJI

  1. Jan Sebastian Bach Partita nr 6 e-moll BWV 830, III. Corrente, wyk. Nils Anders Mortensen
  2. Lumpeks Ober Ciągły
  3. Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy op. 44 nr 5 Es-dur, II. Scherzo. Assai leggiero vivace, wyk. Quatuor Van Kuijk
  4. Oded Tzur Warrior Elephants Flying, wyk. Oded Tzur (saksofon), Petros Klampanis (kontrabas)
  5. Hajda Banda / Гайда Банда Tango od S. V. Malenczyka
  6. Monsieur Doumani Mother and Mistress of Us All
  7. Håkon Kornstad Bremen
  8. Fryderyk Chopin Sonata fortepianowa op. 35 nr 2 h-moll, I. Grave – Doppio movimento, wyk. Rafał Blechacz (fortepian)
  9. Sutari Mazurek
  10. Kapela Adama Kaisera A w Podmoklach
  11. Maurice Ravel Sonata skrzypcowa nr 2 M. 77, II. Blues. Moderato, wyk. Sarah Nemtanu (skrzypce), Romain Descharmes (fortepian)
  12. Kapela Niwińskich Spotkanie
  13. Svaneborg Kardyb Bluesen
  14. Kevin Puts Contact: IV. Convivium, wyk. Time For Three, Philadelphia Orchestra, Xian Zhang Hermanos Gutiérrez Los Amantes
  15. Leoš Janáček We mgłach, aranż. na trąbkę i fortepian, wyk. Lucy Humphris (trąbka), Harry Rylance (fortepian)
  16. Kapela Niwińskich Jabłoneczka
  17. Kapela Niwińskich Mówiłem Ci
  18. Kapela Niwińskich Figurskiego
  19. Niclas Knudsen Trio Homesick

***

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 4.03.2023

Godzina emisji: 7.00