Gość PR24 mówił o obecności Archiwum Akt Nowy na Festiwalu NNW, ponieważ jego zasób, jak wyjaśnił, łączy się z szeregiem filmów które powstawały i były prezentowane w czasie Festiwalu. - Wiąże się także z gośćmi, uczestnikami Festiwalu, którzy to od lat przekazują materiały archiwalne do Archiwum, które to prowadzi akcję gromadzenia tego niepaństwowego zasobu czyli spuścizny różnych postaci historycznych - przypomniał Mariusz Olczak.
Dodał, że Festiwal NNW stara się pokazywać produkcje filmowe i aktywność ludzi, którzy dokumentowali polską historię i polskich bohaterów mimo wielu trudności. Dyrektor Archiwum Akt Nowych zauważył, iż często nagranie filmowe jest jedynym materiałem źródłowym, w którym dana postać uwieczniła coś ku kolejnym badaniom i przyszłym pokoleniom.
"Młodzi lubią historię słuchać"
- Pamiętajmy, że nie każdy lubi siedzieć w czytelniach i pracowniach naukowych i czytać dokumenty na ekranie komputera. Duża część, szczególnie ludzi młodych, lubi historię słuchać ustami świadków, a bez nagrań nie będziemy w stanie przemawiać do młodego pokolenia, stąd waga Festiwalu NNW - powiedział Mariusz Olczak.
Przypomniał także o przekazaniu 11 grudnia 2021 roku do Archiwum Akt Nowych materiałów stanowiących archiwalny zapis antykomunistycznej działalności Andrzeja Kołodzieja. Ważnym ich fragmentem jest unikatowa, w części nieznana dokumentacja Wolnych Związków Zawodowych (WZZ), zbiór negatywów fotografii z działalności WZZ ukryty w latach 80. przed zniszczeniem przez władze komunistyczne, oraz dokumenty, plakaty, ulotki Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku, bezcenne plakaty z logo Solidarności wydrukowane w parafii św. Brygidy z podpisami złożonymi w dniu podpisania Porozumień Sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej i w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.
Czytaj także:
Kolekcję uzupełnia zbiór fotografii z działań opozycji antykomunistycznej z lat 80. Do Archiwum Akt Nowych trafiają też oryginalne matryce drukarskie, z których podziemni drukarze odbijali grafiki i odezwy. Archiwum Andrzeja Kołodzieja zawiera również bogaty zbiór materiałów drugiego obiegu, ulotek, wydawnictw, znaczków i kartek pocztowych m.in. z terenu Trójmiasta, a także oryginalne solidarnościowe plakaty z lat 80.
23:27 PR24_mp3 2021_12_27-22-05-48.mp3 - Nagranie filmowe bywa jedynym materiałem źródłowym - M. Olczak o roli Festiwalu NNW w pokazywaniu historii ("Towarzystwo Niepokornych")
***
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman
Gość: Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych
Data emisji: 27.12.2021
Godzina: 22:05