W Wielki Piątek, 29 marca, na antenie TVP2 swoją telewizyjną premierę miała Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny.
- Kluczem dla mnie był fenomen powstania tej Pasji: skomponowana w latach 60. ciągle jest uznawana za utwór współczesny. Interesowały mnie impulsy w mózgu kompozytora, które powodują, że nagle powstaje coś wielkiego - opowiadał Grzegorz Jarzyna.
Rejestracja utworu zrealizowana została podczas dwóch spektakli z udziałem publiczności, 31 marca oraz 1 kwietnia 2012 roku, w jednym z najnowocześniejszych studiów filmowych w Polsce - Alvernia Studios pod Krakowem. Pracując nad oprawą tego koncertu Grzegorz Jarzyna posiłkował się zapisem emocji towarzyszących Krzysztofowi Pendereckiego podczas słuchania Pasji.
- Poprosiłem, żeby za pomocą mazaka i przebijającego się papieru spróbował wyraził swoje emocje. Podłączyłem go do encefalogramu i poprosiłem żeby nałożył słuchawki i wysłuchał swojej Pasji. Okazało się, że wszystkie jego reakcje były wyprzedzone o 5 sekund w stosunku do utworu. Jego mózg już słyszał następne akordy, zanim one zabrzmiały - wspominał Jarzyna.
Więcej o niezwykłym spektaklu w nagraniu audycji.
Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl "Piosenki z rekomendacją" (wybrane tym razem przez Jerzego Stuhra). W piątek aktor opowiadał o piosence Maryli Rodowicz.
Jak zwykle zapraszaliśmy również państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". Tym razem: "Siedem Słów Chrystusa na krzyżu", oratorium Giovanniego Battisty Pergolesiego w nagraniu solistów i Akademie für Alte Musik Berlin pod batutą Rene Jacobsa.
Audycję przygotowali Paweł Sawicki i Maria Szul.