Były już Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy – teraz przyszedł czas na awangardową odsłonę Rosji. Tegoroczny program Avant Art jest wielowarstwowy niczym rosyjska matrioszka. Obfituje w projekty rosyjskie, ale również międzynarodowe na gruncie muzyki, filmu, teatru, sztuki, komiksu i działalności edukacyjnej.
Prowadzący audycję Paweł Sawicki spytał Rafała Jęczymka dlaczego w tegorocznej edycji festiwalu zdecydowali się przybliżyć kulturę i sztukę rosyjską, która jest znana głównie dzięki wielkim nazwiskom.
– Podstawowym powodem wyboru Rosji była jej tajemniczość i to jak mało o niej wiemy. Oczywiście znamy klasyczne nazwiska w sztuce, w teatrze i w muzyce, ale tak naprawdę te poboczne i alternatywne ścieżki są kompletnie w Polsce nie znane. Sami się na tym złapaliśmy (organizatorzy), że my niewiele wiemy o Rosji i to może też dotyczyć naszych potencjalnych widzów. Dlatego rozpoczęliśmy długie i pracochłonne poszukiwania, co jest ciekawego właśnie w Rosji. Postaraliśmy się zebrać najciekawszych przedstawicieli nie mainstreamowej sztuki rosyjskiej we wszystkich jej odsłonach i sprowadzić tutaj do Wrocławia – tłumaczył Rafał Jęczmyk kurator Avant Art Festiwal.
Gość Dwójki opowiedział również o sytuacji i kondycji sztuki awangardowej w Rosji. – Jest to miejsce wręcz przepełnione artystami, ludźmi chcącymi coś robić, ale oczywiście siła ich przebicia jest mała ze względu na państwo, w którym przyszło im tworzyć. Wśród artystów, którzy do nas przyjadą, to połowa z nich nie wyjechała nigdy z Rosji, to będą premierowe występy w Polsce. I to już jest pewnym wyznacznikiem tego, jak wygląda sztuka awangardowa w Rosji. Działają w swoich środowiskach, ale tak to nie są znani oprócz paru wyjątków – opowiadał Rafał Jęczmyk.
W ramach 6.edycji festiwalu we Wrocławiu odbędą się europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich, na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy też perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym Sonic Death, Moa Pillar, Messer Chups, ZGA i Benzo. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę "Gestykulacja", a w Kinie Nowe Horyzonty 2. Avant Art Film - przegląd filmów o muzyce i sztuce, nie tylko rosyjskiej. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z premierą Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem „Ukryty gaWROn”. Gościem „Poranka” po godz. 8.35 będzie Rafał Jęczmyk - kurator Avant Art Festival.
W audycji rozmawialiśmy również o 4. Panelu Gombrowiczowskim poświeconym tematyce emigracji, który odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Opowiedział o nim Tomasz Tyczyński - kierownik muzeum.
W naszym konkursie "Płyta Tygodnia" była do wygrania płyta "EL DERWID - PLAMY NA SŁOŃCU" - szlagiery Witolda Lutosławskiego w ujęciu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego. Nowy album firmy CD Accord wydany we współpracy i pod patronatem radiowej Dwójki.
Audycję przygotował Paweł Sawicki.
WŁ