Główny bohater "Ulicy ciemnych sklepików", będąc już dojrzałym człowiekiem, utracił pamięć. Od tej chwili dręczy go pytanie: "Kim jestem?". Czyni wiele starań, by odnaleźć swoją przeszłość, a wraz z nią tożsamość – i mimo że trafia na wiele tropów błędnych, nie zaprzestaje poszukiwań.
Jeden ze śladów (czy prawdziwy?) związany jest z pewną fotografią. Mężczyzna na niej utrwalony wydaje się być podobny do naszego bohatera. Jak się okazuje, człowiek ten był związany z piękną kobietą – Denise Coudreuse…
Za "Ulicę ciemnych sklepików" Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.
>>>Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014<<<
Patrick Modiano: "Ulica ciemnych sklepików"
Przekład Emilii Bąkowskiej, adaptacja radiowa Haliny Krzyżanowskiej, reżyseria Sławomira Pietrzykowskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Złomskiego.
Obsada (cz. 2.) Marek Walczewski, Henryk Machalica, Emil Karewicz, Franciszek Pieczka, Mirosława Dubrawska, Tomasz Marzecki, Zdzisław Wardejn, Juliusz Berger, Marek Bargiłowski, Ryszard Dreger, Jan Piechociński.
Część druga – 12 października (niedziela), godz. 21.30-23.00
***
69-letni Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.
Zadebiutował w 1968 roku. Jest autorem około 30 utworów, głównie powieści. Pisał też dla dzieci i tworzył scenariusze filmowe. W języku polskim ukazały się takie jego książki, jak "Nawroty nocy”, "Ulica Ciemnych Sklepików” i "Przejechał cyrk”.
>>>Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni<<<
jp/kul