"Mały bies". Słuchowisko według powieści Fiodora Sołoguba w przekładzie Rene Śliwowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 19:00
W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" w niedzielę (20.12) Program 2 Polskiego Radia wyemitował słuchowisko "Mały bies" według powieści Fiodora Sołoguba w przekładzie Rene Śliwowskiego. Jest to praca dyplomowa Przemysława Ostrowskiego, absolwenta Kursu Reżyserii Radiowej, prowadzonego przez Teatr Polskiego Radia i Szkołę Wajdy.
Siedzą: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, stoją: Krzysztof Szczepanik, Zuzanna Sporznikow
Siedzą: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, stoją: Krzysztof Szczepanik, Zuzanna SporznikowFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sołogub obnaża wnętrza swoich bohaterów, bez wyjątku nikczemnych lub pustych, nie pozostawiając ani promyka nadziei, zjednała mu renomę najwybitniejszego rosyjskiego wyraziciela pesymistycznych nastrojów fin de siecle’u i zapewniła trwałe miejsce w literaturze światowej. 

Posłuchaj
04:30 [ PR2]PR2 (mp3) 18 grudzień 2020 08_06_18.mp3 Relacja z nagrania słuchowiska "Mały bies" Fiodora Sołoguba w adaptacji i reżyserii Przemysława Ostrowskiego

 

Bohaterem słuchowiska jest Ardalion Pieriedonow (w tej roli Grzegorz Małecki), nauczyciel gimnazjalny pracujący w prowincjonalnej szkole w Rosji. Pierwowzór powieściowy tego bohatera jest postacią do cna okrutną i złą, jego motywacje są wyłącznie egoistyczne, z czasem wręcz sadystyczne. W tej mrocznej opowieści Sołoguba, nawiązującej do "Biesów" Dostojewskiego, społeczność małego miasteczka nie tyle zderza się z postawą Pieriedonowa, ale towarzyszy mu w nieludzkim zachowaniu. Cały świat przedstawiony jest zły, co staje się metaforą negatywnej wizji ludzkości, której hołdował autor Fiodor Sołogub, czołowy przedstawiciel rosyjskiego dekadentyzmu przełomu XIX i XX wieku. Co da się ochronić z tego świata? Czy cokolwiek? Odpowiedź w słuchowisku w reżyserii Przemysława Ostrowskiego.

***

Fiodor Sołogub "Mały bies",

Przekład: Rene Śliwowski

Adaptacja i reżyseria: Przemysław Ostrowski

Realizacja: Andrzej Brzoska

Muzyka: Karol Osman

Obsada: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepanik, Zuzanna Saporznikow, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press

***

Kurs reżyserii radiowej to intensywny kurs zawodowy przygotowujący do realizacji słuchowisk radiowych, audiobooków, seriali audio, produkcji płytowych oraz innych form dźwiękowych wykorzystywanych m.in. w fabularyzowanych grach video realizowany przez Szkołę Wajdy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w formie dziesięciu sesji weekendowych od sierpnia do grudnia 2020.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 20.12.2020

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Rosja
Czytaj także

Kamil Piotrowicz: od początku poszukiwałem własnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:45
- Dla mnie pandemia jest okresem naprawdę dużego spokoju i to słychać w moich utworach i improwizacjach - mówił pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz, który był gościem "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń