"Partita na instrument drewniany". Dramatyczny epizod z czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 19:50
W niedzielę zaprosiliśmy na radiową adaptację dramatu "Partita na instrument drewniany" Stanisława Grochowiaka w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego. Akcja rozgrywa się zimą w małym miasteczku w Generalnej Guberni.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Thanathip Phatraiwat

Na zamówienie Niemców, za pośrednictwem właściciela tartaku Łaciaka, cieśla Weich, wraz z grupą kilku robotników, podejmuje się wykonania w ciągu jednej nocy szubienicy dla 40 osób. Niemcy zamierzają ustawić ją na rynku miasta, by dokonać egzekucji skazańców, których planują tu przywieźć.

Egzekucja ma mieć charakter widowiska dla miejscowej ludności. Weich początkowo gardzi propozycją Łaciaka. Jednak perspektywa zarobienia pieniędzy, dzięki którym mógłby pomóc ciężko chorej na gruźlicę córce, zmusza go do przyjęcia niechlubnej propozycji...

***

Stanisław Grochowiak "Partita na instrument drewniany"

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Witold Pyrkosz, Franciszek Pieczka, Lech Ordon, Krystyna Kozanecka, Marian Kociniak, Tadeusz Grabowski, Piotr Grabowski, Marek Frąckowiak, Stanisław Brudny, Marek Bargiełowski, Artur Barciś

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 31.10.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku. "Skupiamy się na sztuce najnowszej"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 12:00
- NOMUS to miejsce, które ma pokazywać to, co w sztuce dzieje się dziś i działo się dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Cezurą chronologiczną są lata 80. w Gdańsku, bo ta sztuka lokalna jest dla nas wyjątkowo ważna - mówił w Dwójce prof. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także jeden z inicjatorów powstania Nowego Muzeum Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono nagrody BohaterON. "Historia dobrze opowiedziana jest interesująca"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:00
- Nagroda BohaterON ma zachęcać innych do podejmowania się realizacji projektów, które opowiedzą o historii Polski XX wieku – choć pięknej, to jednak trudnej. Abyśmy sami opowiadali naszą historię i by nikt tego nie robił za nas - mówiła przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii BohaterON Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
rozwiń zwiń