Elias Canetti "Do chwili ostatniej"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 10:00
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na spektakl na podstawie tekstu szwajcarskiego pisarza, noblisty z roku 1981.
Obraz Zdzisława Beksińskiego
Obraz Zdzisława Beksińskiego Foto: Zdzisław Beksiński (zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku)

Koncepcja sztuki "Do chwili ostatniej" ilustruje tezę, owoc długoletnich studiów Canettiego nad dziejami ludzkości i wyraz jego sceptycyzmu, iż fundamentalną zasadę bytu stanowi zagrożenie śmiercią i walka o przetrwanie. Canettiego stawia znak równości między zjawiskami społecznymi a biologicznymi uwarunkowaniami i zachowaniami człowieka. Wskutek tego byłby on skazany na wieczną wrogość, przemoc i walkę - gdyby nie instancja, której autor powierza odpowiedzialność za losy ludzkości: to instynkt moralny, siła powodująca zawieszenie "praw natury". W hierarchii postaw etycznych najwyższe miejsce zajmuje człowiek zbuntowany, jak bohater sztuki, pragnący wyzwolić uszczęśliwioną "odgórnie" społeczność z pęt nowego fatalizmu, a właściwie dawnej władzy ubranej w szatę postępu.

Elias Canetti (1905-1994) to jeden z najwybitniejszych pisarzy niemieckojęzycznych XX wieku, w Polsce bardzo dobrze znany. Urodzony na terenie dzisiejszej Bułgarii, wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, by w 1938 r. wyemigrować do Anglii, która stała się jego drugą ojczyzną. Nagroda Nobla w 1981 r.
"Do chwili ostatniej" to słuchowisko według dramatu Eliasa Canettiego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego i adaptacji Bogumiły Prządki. Reżyseria: Waldemar Modestowicz; występują: Adam Ferency, Władysław Kowalski, Sławomir Orzechowski, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Piotr Bajor, Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Grzegorz Damięcki, Jacek Rozenek.

30 marca (sobota) godz. 19.00.

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

Problemat Czelawy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 12:00
Słuchowisko na podstawie opowiadania Stefana Grabińskiego "Problem Czelawy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwaj panowie N.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetycko-muzyczne według scenariusza Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń