Tajemnica śmierci syna znanej aktorki. "Mewa" Borysa Akunina

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:50
Lekarz przybyły na miejsce zdarzenia nie daje wiary, że było to samobójstwo… "Mewa" Borysa Akunina, kontynuacja słynnej sztuki Czechowa, to opowieść o intrygującym śledztwie z zaskakującym finałem. Zapraszamy na słuchowisko nagrodzone Grand Prix XIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
Audio
  • Igor Gorzkowski, Leszek Możdżer, Joanna Szwedowska i Jacek Wakar o XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji "Dwa Teatry – Sopot 2013" (Notatnik Dwójki)
  • Podsumowanie Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013" (Joanna Szwedowska/Dwójka)
Podczas nagrania słuchowiska. Od lewej: Olga Omeljaniec, Andrzej Mastalerz, Sławomira Łozińska, Halina Skoczyńska, Krzysztof Wakuliński i Krzysztof Gosztyła
Podczas nagrania słuchowiska. Od lewej: Olga Omeljaniec, Andrzej Mastalerz, Sławomira Łozińska, Halina Skoczyńska, Krzysztof Wakuliński i Krzysztof GosztyłaFoto: W. Kusiński

Borys Akunin (prawdziwe nazwisko: Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) znany jest przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, tłumaczonych na wiele języków świata. Spróbował też swoich sił w formach dramaturgicznych, w których, podobnie jak w powieściach, odwołuje się do tradycji gatunku literackiego, jakim jest kryminał, ale zawsze z przymrużeniem oka. Utwory Akunina są najczęściej żartem, parodią, pastiszem pewnych konwencji, stylów, poetyki, a nawet konkretnych dzieł.

Tak ma się rzecz ze sztuką "Mewa". Jest to bezpośrednie nawiązanie do dramatu Antoniego Czechowa pod tym właśnie tytułem. Tylko o ile sztuka Czechowa kończy się samobójczą śmiercią syna znanej aktorki Arkadiny, o tyle u Akunina jest to początek utworu. Akunin stawia hipotezę, że Kola nie zabił się sam, ale ktoś go w tym wyręczył. Kto? Rozpoczyna się typowe śledztwo, które postanawia przeprowadzić obecny na miejscu zdarzenia lekarz, uprzedzając przybycie policji…

– Bardzo się cieszę z tej nagrody, traktuję ją jako kredyt zaciągnięty na przyszłość – mówił w rozmowie z Bartoszem Pankiem Igor Gorzkowski, który "Mewą" debiutował jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia.

>>>Wokół śmierci Konstantego z "Mewy" Czechowa. Dyskusja o "Mewie" Akunina<<<

Czechow był zawsze mi bliski – przyznawał Igor Gorzkowski, zauważając, że rosyjski dramaturg jest nadal inspirujący dla współczesnych twórców. Co więcej: być może w pewnych aspektach Czechow w Polsce jest wciąż nieodkryty: - Cenimy go za poważne rzeczy, a Akunin zaznacza tu komediowość. Oto Czechow, który pokazuje śmieszności naszego życia.

Słuchowisko reprezentowało Program II Polskiego Radia w 2013 roku na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Twórcy słuchowiska otrzymali nagrodę główną, Halina Skoczyńska nagrodę za kreację Arkadiny, a Henryk Talar za rolę lekarza w "Mewie" i tytułową w "Proroku Ilji" Tadeusza Słobodzianka.

Adaptacja i reżyseria Igora Gorzkowskiego. Występują: Halina Skoczyńska (Irina Nikołajewna Arkadina), Stanisław Brudny (Piotr Nikołajewicz Sorin), Wiktoria Gorodeckaja (Nina Michajłowna Zariecznaja), Krzysztof Gosztyła (Ilja Afanasjewicz Szamrajew), Sławomira Łozińska (Polina Andrejewna), Olga Omeljaniec (Masza), Andrzej Mastalerz (Siemion Siemionowicz Miedwiedienko), Krzysztof Wakuliński (Borys Aleksiejewicz Trigorin), Henryk Talar (Jewgienij Siergiejewicz Dorn).

Przekład Zbigniewa Landowskiego.

Słuchowisko zrealizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym 
25 października (sobota), godz. 18.00-19.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: TEATR Borys Akunin
Czytaj także

50 powieści w 15 lat. Twórczość Borysa Akunina

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 12:45
W sobotni wieczór porozmawiamy z pisarzem Borysem Akuninem o tym, co dolega współczesnej Rosji. Tłumaczae Adam Pomorski i Jerzy Czech powiedzą zaś, czy przekładać powieści tworzone przez pisarzy o zapatrywaniach nacjonalistycznych.
rozwiń zwiń