"Kroniki tygodniowe" Bolesława Prusa - niezwykły dokument epoki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 19:15
Polityka, życie gospodarcze, przemiany obyczajowe, wydarzenia kulturalne, ale także moda, sport, rozrywka i artykuły interwencyjne - to najczęściej pojawiające się tematy w "Kronikach tygodniowych", które Bronisław Prus pisał przez blisko 40 lat. Fragmenty tego fascynującego dokumentu epoki w cyklu "Książka do słuchania" czyta Kazimierz Kaczor. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.15.
Kazimierz Kaczor
Kazimierz KaczorFoto: Polskie Radio

Bronisław Prus zaczął pisać "Kroniki" w roku 1875, wieku 28 lat. Z przerwami ukazywały się aż do śmierci pisarza w 1912 roku. Łącznie powstało 20 tomów niezwykłego dokumentu epoki, zawartego w blisko tysiącu tekstów. Do dziś są smakowitą lekturą dzięki zaletom pióra autora.

Pod względem formy "Kroniki" to zróżnicowana gatunkowo literatura: felieton, gawęda, list, esej. Początkowo teksty te związane były z Warszawą, z czasem Prus rozszerzył teren obserwacji o Nałęczów, Lublin (z autopsji), później o Europę i świat - ale to na podstawie lektur.

Fragmenty bogatego zbioru czyta na antenie Dwójki Kazimierz Kaczor.

***

Na cykl "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30. Pierwszy fragment wyemitowano 13 maja br.

pg/wmkor

Czytaj także

Bolesław Prus. "Kiedy pisał, nie wychodził w ogóle ze swojego pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 05:50
– Prus robił wszystko, żeby przed nami swą biografię zataić – mówiła prof. Ewa Paczoska w audycji Hanny Szof z 2007 roku. – On był zagadką już dla swoich współczesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki zwyczajny człowiek. Bolesław Prus, literatura, życie i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 06:00
"Niezwykły tajemniczy człowiek. Wspomniawszy »Lalkę«, trudno uwierzyć, że ta szara człeczyna napisać zdołała takie arcydzieło" – pisał o nim Stefan Żeromski. To rozdwojenie w biografii Głowackiego/Prusa zakorzenione było w dramatach, których los nie szczędził pisarzowi.
rozwiń zwiń