"Nadberezyńcy" Floriana Czarnyszewicza. Arcydzieło o Kresach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 17:36
"Nadberezyńcy" to najwybitniejsze dzieło Floriana Czarnyszewicza - powieść o cechach autobiograficznych. Czarnyszewicz sam wywodził się z drobnej szlachty osiadłej na ziemiach pomiędzy Berezyną a Dnieprem, z tych jednodworców, którym ukazem cara odebrane zostały obywatelskie przywileje. Fragmenty tego tytułu w cyklu "Książka do słuchania" czyta Adam Ferency. Emisja codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 19.15.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Dzieciństwo i młodość pisarza przypadły na czas polskiego odrodzenia narodowego po 1906 roku, kiedy to car znosił zakaz nauczania języka polskiego i przywracał swobody religijne dyskryminowanym dotychczas katolikom (w powieści znajdziemy poruszający opis manifestacji patriotycznej podczas odpustu w Bobrujsku). Brał też Czarnyszewicz udział w działaniach Wielkiej Wojny. Dołączył do I Korpusu Polskiego pod dowództwem Józefa Dowbór-Muśnickiego. Brał udział w walkach o twierdzę Bobrujsk, w jej zajęciu, w powstawaniu "Rzeczypospolitej Bobrujskiej", przeżywał dramat wycofania się Muśnickiego po traktacie zawartym pomiędzy Niemcami a Sowietami. Wszystkie te autobiograficzne doświadczenia znalazły się w powieści.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że należał też Czarnyszewicz do opisanych przez Józefa Mackiewicza kresowych Polaków porzuconych przez odrodzoną Polskę. Mocą traktatów międzynarodowych dom i część jego rodziny została pod Sowietami, on w 1924 wyemigrował z Polski do Argentyny. Tam pracował w wielkich rzeźniach.

Już na emeryturze zaczął pisać "Nadberezyńców". Powieść ukazała się dzięki wsparciu argentyńskiej Polonii w 1942 roku. Po raz pierwszy w Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Arcana w 2010 roku.

W 1914 roku, jeszcze przed Wielką Wojną, jego starszy brat wyemigrował do USA. Swoistym paradoksem jest, że jego zstępni: wnuk Steven Tyler oraz prawnuczka Liv Tyler urodzeni w nowej ojczyźnie, wtopieni w tamtą kulturę, lśnią na świecie najczystszym blaskiem.

***

Na cykl "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30. Pierwszy fragment wyemitowano 7 sierpnia br.

dz

Zobacz więcej na temat: Kresy literatura Adam Ferency
Czytaj także

"Rysowałem mapy idealnego kraju". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 05:55
– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
rozwiń zwiń