Co zobaczyli polscy polarnicy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 18:12
W kolejnym odcinku "Atlasu polskich podróżników” opowiemy o polskich badaczach dalekiej Północy Henryku Arctowskim, Antonim Dobrowolskim, Aleksandrze Kosibie i Alfredzie Jahnie. Spotkamy się też z Iloną Wiśniewską, autorką książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
Zdjęcie z książki Ilony Wiśniewskiej Białe. Zimna wyspa Spitsbergen,
Zdjęcie z książki Ilony Wiśniewskiej "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen",Foto: Ilona Wiśniewska; dzięki uprzejmości Autorki

"Przeżywałem głęboko te moje młodzieńcze podróże zimowe z plecakiem przez las na nartach, na idealnie czystym, grząskim śniegu. I znów lektura książek o podróżach polarnych – to stworzyło mi mój świat polarny w odległości kilkunastu kilometrów od Lwowa”.
Tak po latach wspominał swoje zainteresowanie daleką Północą Alfred Jahn, który będzie jednym z bohaterów najbliższego "Atlasu polskich podróżników”.
O badaniach i odkryciach polskich polarników: Henryka Arctowskiego, Antoniego Dobrowolskiego i Aleksandra Kosiby porozmawiamy z Agatą Lubowicką, skandynawistką z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Henrykiem Marszałkiem, który przewodził wyprawie na Grenlandię śladami Alfreda Jahna, zorganizowaną przez Uniwersytet Wrocławski i Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski w 2012 roku.
Połączymy się również z Iloną Wiśniewską, autorką książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen", która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Czarne.
"Białe" stało się kroniką dalekiej Północy, zapisem losów jej współczesnych osadników, barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy. W końcu w małym arktycznym miasteczku, skąd pisze autorka, ludzie niby ci sami, a planeta jakby inna.
Zapraszają Bartosz Panek i Kuba Borysiak

27 lipca (niedziela), godz. 14.00-16.00

bch

Zobacz więcej na temat: Antarktyda Arktyka podróże
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w kajaku

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 17:30
Niezwykła historia Wacława Korabiewicza rozpoczyna się w Wilnie, na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie wraz z Czesławem Miłoszem i Pawłem Jasienicą należał do Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich.
rozwiń zwiń