Gangstafolk ze Spöket i Köket

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2024 11:00
W programie audycji przede wszystkim czeka nas retransmisja koncertu skandynawskiej grupy SPÖKET I KÖKET, która wystąpiła 13 lipca tego roku na Festiwalu Dźwięki Północy w Gdańsku. Koncert odbył się w Centrum św. Jana.
SPKET I KKET - grupa wyróżnia się jako jedyny skandynawsko-francusko-kanadyjski big band grający w stylu cross-over i folk w krajach nordyckich.
SPÖKET I KÖKET - grupa wyróżnia się jako jedyny skandynawsko-francusko-kanadyjski big band grający w stylu cross-over i folk w krajach nordyckich.Foto: mat.pras.

SPÖKET I KÖKET to zespół artystów ze Szwecji, Dani oraz Belgii. Liderem grupy jest Nisse Blomster grający na gitarach, mandolinie i banjo. Repertuar zespołu składa się z melodii tradycyjnych pochodzących m.in.: ze Szwecji, Norwegii, Danii ale na ich muzykę mają wpływ także melodie z francuskojęzycznej części Kanady czyli Quebecu. To przede wszystkim popularna na północy Europy polska ale także średniowieczne i melancholijne ballady czy skoczne polki.

Zespół rozpoczął działalność w 2015 roku, a jego pierwsza płyta „Den nya spisen”, przyniosła nominację w kategorii najlepszego nowego wykonawcy roku na szwedzkiej gali muzyki folkowej i etnicznej w 2017 roku. W 2019 roku ukazał się drugi album zespołu „Chateau du garage”, który nie tylko zebrał dobre recenzje i zaowocował długą trasą koncertową, ale także otrzymał nominację w kategorii najlepszego albumu na konkursie Danish Music Awards 2019. W 2022 roku ukazał się trzeci i do tej pory ostani album „Kurbits & Flames”.

Nisse Blomster – gitary, mandolina, banjo, wokal, drumla, podorythmie
Mads Kjøller Henningsen – flety, lira korbowa, drumla
Signe Kierkgaard Schmidt – skrzypce
Lies Hendrix – akordeon
Emma Engström – fortepian, organy
Erik Bengtsson – kontrabas
Albin Lagg – trąbka, skrzydłówka
Sebastian Petersson – puzon
Erik Larsson – saksofon tenorowy, klarnet
Cecilia Moore - akordeon diatoniczny

W audycji także nagrania Tareka Abdallaha & Adela Chams El Dina z Egiptu czyli klasyczny arabski taksim, będzie także płyta „Nowruz” Aga Khan Master Musicians, czyli wybitni wirtuozi z różnych stron świata we wspólnym projekcie, a także Nishtiman czyli muzyka kurdyjska oraz jedna kompozycja z nowej płyty Ali Doğan Gönültaş „Keyeyî”.

***

Na audycję Słuchaj świata w sobotę (17.08) o godzinie 23.00 zaprasza Kuba Borysiak.

Zobacz więcej na temat: podróże folk Kuba Borysiak