Urodzony w Kownie w 1904 roku, w wieku trzech lat znalazł się w Paryżu, gdzie po latach nauki u słynnego wirtuoza Maurycego Moszkowskiego trafił do klasy legendarnego chopinisty Alfreda Cortota. W latach 20. poznał Maurycego Ravela, z którym miał okazję studiować jego fortepianowe utwory stając się wkrótce jednym z czołowych propagatorów twórczości francuskiego kompozytora.
56:36 2025_03_26 15_00_06_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Vlado Perlemuter w balladach Chopina i nie tylko (Chopin osobisty/ Dwójka)
Zasłynął także swoimi wykonaniami muzyki Fryderyka Chopina, którego większość utworów nagrał na płyty. W 1937 roku z wielkim sukcesem debiutował w londyńskiej Wigmore Hall i ugruntował swą renomę pianistyczną w Europie. Niestety, błyskotliwą karierę koncertową Perlemutera przerwała wojna i konieczność ucieczki przed antysemickim terrorem. Po wojnie podjął pracę pedagogiczną w Konserwatorium Paryskim, do końca życia pozostając wielkim autorytetem w dziedzinie muzyki francuskiej i Chopina.
Do jego uczniów należą wybitni wirtuozi - Christian Zacharias i Michel Dalberto, ale także Polacy - zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie prof. Jerzy Sulikowski, działający w Szwecji ceniony pianista i pedagog Michał Wesołowski oraz związany z poznańską Akademią Muzyczną znakomity solista i kameralista prof. Andrzej Tatarski.
Do regularnych koncertów Vlado Perlemuter powrócił na przełomie lat 70. i 80., wtedy też nagrał większość swoich płyt. Zmarł w 2002 roku w wieku 98 lat.
W interpretacji francuskiego pianisty posłuchamy dziś wyboru ballad Fryderyka Chopina, Barkaroli Fis-dur op. 60 oraz Poloneza-Fantazji As-dur op. 61.
***
Tytuł audycji: Chopin osobisty
Prowadziła: Róża Światczyńska
Data emisji: 26.03.2025
Godz. emisji: 15.00
am/zch