Podążać za słoneczną grą Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 19:14
- W jego muzyce zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Gdy sam zacząłem grać na skrzypcach, postanowiłem ograniczyć się tylko do jego repertuaru - o rekonstruowaniu muzyki Stanisława Klejnasa opowiadał w Dwójce Piotr Kaznowski z kapeli Raducz.
Audio
  • Podążać za słoneczną grą Stanisława Klejnasa - rozmowa z Piotrem Kaznowskim (Źródła/Dwójka)
  • Wspomnienie o Kapeli Braci Bździuchów (Źródła/Dwójka)
Piotr Kaznowski
Piotr KaznowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Klejnasa po raz pierwszy usłyszałem jako dziecko, na płycie Ciechowskiego "ojDADAna". Tam jest "Gawęda o skrzypku i diable" . Nie słychać jego muzyki, ale jest jego głos. To był mój ulubiony kawałek na tej płycie - wspominał w rozmowie z Katarzyną Sałach Piotr Kaznowski.
>>Posłuchaj kapeli Raducz w koncertowym hołdzie dla Stanisława Klejnasa<<
Kolejne spotkania, tym razem już z brzmieniem skrzypiec Stanisława Klejnasa, zafascynowały młodego muzyka tak mocno, iż zdecydował się podążyć za grą mazowieckiego mistrza w sensie dosłownym.

- Postanowiłem grać tylko jego repertuar i nie wybierać sobie różnych melodii, od różnych skrzypków. Robię to po to, żeby wejść jak najgłębiej w jedną manierę wykonawczą, w jeden styl - wyjaśniał.
>>Kup płytę z nagraniami Stanisława Klejnasa<<
Kaznowski podkreślał, że gra Klejnasa była pełna życia i wigoru, a jednocześnie bogata pod względem rytmiki i ornamentów. - To był skrzypek niezwykle wszechstronny. Swoją muzyką potrafił odpowiedzieć na wszystkie emocje, które pojawiały się w społeczności, w której żył.
Prymista kapeli Raducz wierzy, iż kiedyś przestanie kopiować swojego mistrza i podąży własną drogą, ale zachowując ciągłość stylistyczną idiomu wykonawczego Stanisława Klejnasa.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Źródła" .
***
Stanisław Klejnas w latach 60. i 70. był jednym z najbardziej znanych muzyków ludowych na konkursach, występach i festiwalach folklorystycznych. Miał ogromny repertuar – "sypał melodiami jak z rękawa”. Brał udział w filmach "Chłopi" i "Wesele Boryny”. Muzykę Klejnasa nagrywało Polskie Radio, Instytut Sztuki PAN oraz muzea regionalne.
***
W audycji spotkaliśmy się też z Marią Baliszewską, która opowiadała o Kapeli Braci Bździuchów, których nagrania znalazły się na 28 płycie serii Muzyka Źródeł: Dwupłytowy album, na który złożyły się nagrania jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych Anny Malec z Jędrzejówki i Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa Biłgorajskiego jest świadectwem spuścizny muzyki tradycyjnej o korzeniach sięgających wieku XIX.

bch

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogardzał folklorem, teraz z niego czerpie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:55
- Bardzo szybko zostałem drugim pianistą jazzowym w Belgradzie. Ale nie dlatego, że byłem dobry. Po prostu w całym mieście było nas jedynie dwóch - wspominał swoje muzyczne początki Bojan Zulfikarpašić.
rozwiń zwiń