Kieleckie tradycje na festiwalu w Sędku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:00
Kapela Tęgie Chłopy wykonuje muzykę z Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Odpowiada też za organizację mającego wieloletnią tradycję festiwalu Kielecki Tabor Domu Tańca, który ma miejsce w Sędku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-10 sierpnia.
Audio
  • Festiwal Kielecki Tabor Domu Tańca odbędzie się w Sędku w dniach 3-10 sierpnia (Dwójka/Źródła)
Festiwal w Sędku 2014
Festiwal w Sędku 2014Foto: mat. promocyjne

- Kielecczyzna znalazła się w orbicie naszych zainteresowań między innymi dlatego, że część z nas ma tam swoje korzenie. Równie istotne jest to, że chcieliśmy poznać i zaprezentować wszystko, co ciekawego dzieje się tam w obrębie muzyki regionalnej, ale też sztuki i rzemiosła - powiedział w Dwójce Michał Maziarz, skrzypek i pomysłodawca festiwalu.
W tym roku wydarzenie odbędzie się na początku sierpnia. Okazuje się, że zainteresowanie festiwalem wciąż rośnie, dzięki czemu stał się on imprezą o całkiem pokaźnych rozmiarach. - Żeby to wszystko mogło się udać i odnieść zamierzony efekt, potrzebne były bardzo duże poszukiwania. Sprawdziliśmy mnóstwo tropów, odwiedziliśmy kilkadziesiąt różnych osób - muzykantów, śpiewaczek. Wiele śladów okazało się chybionych, ale te, które okazały się trafione, były strzałami w dziesiątkę. Efekt końcowy jest naprawdę zachwycający! - przyznał artysta.
Impreza odbywa się w Sędku. Jest to niewielka wieś położona w gminie Łagów. Maziarz przyznał, że wybór lokalizacji był odrobinę przypadkowy. - Jeździliśmy z Mateuszem Kowalskim po tamtej okolicy, patrząc na miejsca, które mogłyby się nadać na tabor, pod względem infrastrukturalnym, ale i klimatu. Sędek urzekł nas całkowicie. To niezwykle piękne, malownicze miejsce. Okazało się też, że jest tam nieczynna już szkoła, która posłużyła za bazę taboru, tak więc wszystkie czynniki udało się spełnić.
Więcej o festiwalu i działalności Tęgich chłopów w zapisie programu Kuby Borysiaka "Źródła - magazyn kultury ludowej".
ac/bch

Zobacz więcej na temat: Dwójka folk
Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys ominął twórczość ludową

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:40
Malarstwo, tkactwo, filmy, warsztaty dla dzieci i dobra muzyka. - Każdy może znaleźć coś dla siebie - dziennikarka Radiowej Dwójki Anna Szewczuk zapraszała w audycji "Źródła" na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierski festiwal - najbliższy ziemi i Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
29 lipca zakończył się Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tradycyjnie wydarzenie poprzedziło seminarium akademickie. W tym roku znawcy wykorzystali Rok Oskara Kolberga, by przypomnieć o znakomitym etnografie, a przede wszystkim o jego dziele.
rozwiń zwiń