Najpiękniejsze ludowe "zakazane piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 17:19
– Uważamy "pieśni piękne" za osobny gatunek. Co ciekawe, to bardzo często ulubione piosenki ludowych twórców – mówiła Olga Chojak z Inicjatywy Sentymentalnej.
Audio
  • Julita Charytoniuk, Olga Chojak i Joanna Skowrońska opowiadają o "Pieśniach przepięknych" (Źródła/Dwójka)
Jeden z utworów zespołu Inicjatywa Sentymentalna to piękna pieśń o Andziulce zbałamuconej w lesie przez wilka
Jeden z utworów zespołu Inicjatywa Sentymentalna to "piękna pieśń" o Andziulce zbałamuconej w lesie przez wilkaFoto: AvesNow!/flickr/cc

"Pieśni przepiękne" to opowieści m.in. o prześlicznym drągalu, niesfornej młodej zakonnicy czy korespondencji między dziewczyną a jej zmarłym chłopcem. Z punktu widzenia etnomuzykologa utwory te należą do tzw. pieśni późnej liryki - zawierają nowe treści i inspirują się muzyką miejską.

– Jednym z głównych kryterium wyboru piosenek było dla nas to, co etnolog będący w terenie może odrzucić jako pieśń niepoważną, kiczowatą, bez wartości naukowej – powiedziała Joanna Skowrońska z Inicjatywy Sentymentalnej. Czy rzeczywiście "pieśni piękne" są tak kontrowersyjne? Można przekonać się o tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzenie: Piotr Kędziorek

Goście: Julita Charytoniuk, Olga Chojak i Joanna Skowrońska (Inicjatywa Sentymentalna)

Data emisji: 10.04.2015

Godzina: 12.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mc/mm

Czytaj także

Św. Łukasz kontra polscy rozbójnicy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 18:38
Spośród ponad 50 świętych obecnych w ludowych pieśniach apokryficznych zdecydowanie ulubioną postacią jest św. Łukasz. Ma on jednak mało wspólnego z Biblią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dynastia Sowów. Czarownicy z nieba i samoucy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 15:00
Z okazji premiery płyty "Dynastia Sowów z Piątkowej" wysłuchaliśmy opowieści muzyków rodzinnej kapeli z Rzeszowszczyzny. W historii rodu nie brakowało magicznych zdarzeń.
rozwiń zwiń