Polskie historie z drugiego końca świata  

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 18:00
- "Sól ziemi. Obywatele 1918" to projekt, który rozpoczęłyśmy, inspirując się powieścią Józefa Wittlina. Chcemy opowiedzieć poprzez to losy tysięcy Polaków, którzy na przełomie XIX i XX wieku wyjechali z kraju - tłumaczyła w "Źródłach" Małgorzata Litwinowicz.
Audio
  • Projekt "Sól ziemi. Obywatele 2018". Rozmowa z Małgorzatą Litwinowicz i Jolantą Kossakowską (Dwójka/Źródła)
zdj. ilustr.
zdj. ilustr.Foto: Shutterstock.com/mike-czech.com

- Opracowałyśmy spektakl w formie spotkania ze sztuką opowiadania. Mówimy o emigracji, ucieczce, opresji, bieżeństwie, o doświadczeniach ludzi przełomu wieków. To ważne zwłaszcza  teraz, gdy Polska swiętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości - mówiła Małgorzata Litwinowicz, kuratorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie.

- Widowisko obudowane jest nie tylko bardzo zróżnicowaną treścię, często intymną, ale i formą: rytmem i muzyką. To setki mikrohistorii konkretnych ludzi, historii smutnych - dodała Jolanta Kossakowska.

Zdaniem autorek spektakl jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy polscy chłopi mają historię?

Więcej o "Soli ziemi. Obywatelach 1918", historii polskiej emigracji przełomu XIX i XX wieku, wspomnień ich potomków, a także zapowiedź Międzanarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Goście: Małgorzata Litwinowicz (animatorka kultury, kuratorka), Jolanta Kossakowska (kompozytorka, instrumentalistka)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 15.15

at