Można było obejrzeć wystawę fotografii „Muzykanci z okolic Odrzywołu” i film dokumentalny o uczniach Jana Bogusza, ale jak zaznaczył gość Źródeł, Andrzej Bieńkowski, absolutnie najważniejsza na tej uroczystości była muzyka. Zagrali znamienici muzykanci: Kapela Józefa Porczka z Nieznamierowic, Kapela Zwykli Ludzie, Paula Kinaszewska, Kapela Niwińskich, zaśpiewały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamiennej Woli.
Wszystkich zaskoczyła frekwencja. Przyjechały całe rodziny. Pięćset osób bawiło się przy basach skrzypcach i harmonii, przy oberkach, mazurkach i poleczkach. Przy pomocy skromnych środków udało się uzyskać kapitalny klimat spotkania.
- To budzi nadzieję. Starsze pokolenie przypomniało sobie oberki, a młodsze się ich nauczyło – wspomina imprezę prof. Andrzej Bieńkowski - Jest to nowe zjawisko, które będzie miało bardzo daleko idące konsekwencje, nie tylko muzyczne, ale i społeczne. Cała wieś nam pomagała, wypytywała, wieszała zdjęcia, żartowała, ugotowała świetne pierogi, pomogli strażacy, wójt tańczył oberka. Widać było więź, która nawiązywała się między sąsiadami.
Jan Bogusz był wybitnym nauczycielem mistrzów wiejskich potańcówek: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
***
Tytuł audycji: Źródła
Rozmawiała: Anna Szewczuk-Czech
Gość: prof. Andrzej Bieńkowski, Stanisława Lerka, Józef Kędzierski
Data emisji: 4.10.2018
Godzina emisji: 15.15
gs