Spośród wielu premier płytowych z muzyką świata i muzyką folkową trudno wyróżnić zdecydowanych zwycięzców, nie ulega jednak wątpliwości, że następujące wydawnictwa przykuły w minionym roku uwagę słuchaczy i krytyków.
1. "El Ndjoum" Sofiane Saidi & Mazalda [Arofino/Cartoon Recrods 2018] - esencja muzyki elektronicznej ze Wschodu. Sofiane Saidi nazywany jest księciem muzyki Raï, muzyki powstałej w Oranie w Algierii, wywodzącej się z tradycyjnej muzyki ludowej. Na tym oryginalnym albumie muzykowi towarzyszy zespół Mazalda, specjalizujący się w barwnej prezentacji muzyki algierskiej.
2. "Jorland" Hazelius Hedin [Gammalthea 2018] - szwedzki duet Esbjörna Hazelius i Johana Hedin wydali długo oczekiwaną płytę, od początku określaną jako kwintesencję skandynawskiego piękna.
3. "Fenfo" Fatoumata Diawara [Shanachie 2018] - pochodząca z Wybrzeża Kości Słoniowej malijska artystka wydała w tym roku drugi swój studyjny album, po Fatou z 2011 roku, który okrzyknięto wtedy najlepszym debiutem na scenie world music od lat. Diwara, która rozpoznawna jest głównie dzięki rolom aktorskim w filmach, pokazuje, że również muzycznie ma bardzie wiele do powiedzenia. Wspólne nagrania prowadziała z takimi artystami jak Rokia Traore, Damon Albarn, Baaba Maal, Amamdou and Mariam, Nicolas Jaar i Noisettes, a także Paul McCartney.
4. "The Invisible Comes to Us" Anna & Elizabeth [Smithsonian Folkways 2018] - Elizabeth LaPrelle i Anna Roberts-Gevalt to dueat ze Stanów Zjednoczonych, znany w wykonywania repertuaru tradycyjnego i bluegrassowego, a także wąskiego stylu łączącego te gatunki, czyli amerykańskich ballad kobiecych.
5. "Muunduja" Maarja Nuut & Ruum [FatCat Records 2018] - estoński duet stworzony na potrzeby tej płyty, w której łaczą muzykę ludową, minimalną i performatywną. Efekty ich pracy można było usłyszeć na Festiwalu "Dźwięki Północy".
6. "Istikrarli Hayal Hakikattir" Gaye Su Akyol [Glitterbeat 2018] - wielu osobom twórczość tej tureckiej artystki przypomina połączenie Nirvany, Nicka Cave'a i Joy Divsion, ona sama sięga do tradycji muzyki psychodelicznej lat 60. i 70. ze Stambułu. Gaye Su Akyol to jedno z najgorętszych obecnie nazwisk world music i jedno z najszybciej wschodzących nazwisk muzyki tureckiej, warta śledzenia i słuchania.
7. "Wande" Samba Touré [Glitterbeat 2018] - gitarzysta pochodzący z Mali, który przez lata grywał z gigantem muzyki afrykańskiej, Ali Farką Touré, i którego nie wypada dzisiaj nie znać. Jego styl wyrasta z desert bluesa, na nowej płycie muzyk sięga w stronę bardziej rockowych brzmień z lat 60. i 70.
8. "Ilmamotsan" Mari Kalkun [Nordic Notes 2018] - tytuł płyty oznacza dosłownie "w drzewie świata", przepowiada solowy repertuar estońskiej artystki, trzeci w jej karierze, znanej z wykonawstwa tradycyjnych pieśni estońskich z towarzyszeniem kannelu, czyli instrumentu przypominającego cytrę. Ilmamotsan nagrany w jej domu na farmie w lasach południowej Estonii uchwyca ciszę, spokój i piękno płynące z natury.
9. "La Alegria Y El Canto" Marta Gomez [Aluna Music 2018] - nowa płyta znanej kolumbijskiej pieśniarki, wielokrotnie wyróżnianej za nagrania z muzyką latynoamerykańską.
10. "Karin" Vardan Hovanissian & Emre Gultekin [Muziekpublique 2018] - płyta turecko-armeńskich muzyków grających na sazie i duduku, ciekawy przykład nastrojowej muzyki orientalnej.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 15.15
at /jp