W "Źródłach" złożyliśmy wizytę w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego, niedawno otwartym oddziale Muzeum Mazowieckiego w Płocku, poświęconym kulturze Olędrów. W słowniku Lindego z 1807 roku czytamy: „U nas osadników z Hollandyi sprowadzonych, chowem bydła naywięcey bawiących się, Hollandrami, Hollendrami, Olandrami, Olędrami, Olendrami zowią”, skansen - oprócz funkcji muzealnej - pełni też funkcje kulturalną i edukacyjna, pokazując, czym była kultura tutejszych mieszkańców.
- Olędrzy kojarzą się przede wszystkim z Żuławami Wiślanymi, ale jest obecnie moda na szukanie ich śladów również na Mazowszu. Zaczęli tu osiadać od mniej więcej XVII wieku. Co o nich myślano, jak określano? "No Niemcy", ale jacy? "Tacy Niemcy holenderscy", słyszeliśmy od mieszkańców - opowiadali kustosze Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski.
- Zrekonstruowaliśmy te budynki na podstawie archiwalnych fotografii, wywiadów, badań terenowych. Mamy tu salę muzealną i lekcyjną, i ponad 300 oryginalnych, ciekawych obiektów olęderskiej tradycji.
Gdzie, oprócz Wiączemina Polskiego, można szukać śladów Olędrów? Czym zaimponowali polskim rolnikom? Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy tej kultury? O tym w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Justyna Piernik
Goście: Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski (kustosze skansenu w Wiączeminie Polskim)
Data emisji: 11.01.2019
Godzina emisji: 15.15
at/gs