Cuncordu e Tenore de Orosei w "Źródłach"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:58
W środowym magazynie zaprezentowaliśmy fragment koncertu zespołu Cuncordu e Tenore de Orosei z Sardynii, który wystąpił na Festiwalu Nowa Tradycja w roku 2013.
Audio
  • Fragment koncertu zespołu Cuncordu e Tenore de Orosei (Dwójka/Źródła)
Cuncordu e Tenore de Orosei w studiu im W. Lutosławskiego.
Cuncordu e Tenore de Orosei w studiu im W. Lutosławskiego.Foto: Grzegorz Śledź

W skład zespołów wykonujących w Baronii pieśni polifoniczne wchodzą cztery głosy: mesu boghe (półgłosu), boghe - voche (głos) prowadzący główną melodię, contra (kontra) i bassu (bas).

Struktura i rola poszczególnych głosów, tonalność pieśni, brzmienie poszczególnych partii zależne są od rodzaju repertuaru. W pieśniach "a tenore” głęboka, gardłowa barwa bassu i contra (realizujących partię burdonową) przyrównywana jest do głosu świni i wołu, zaś pieśni "cuncordu” wykonuje się brzmieniem głosów zbliżonym do naturalnego.

Repertuar religijny, który członkowie zespołu przekazują z tradycji konfraterni Sas Animas i Santa Rughe e Su Rosariu, głównie związany jest z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa. Wielogłosowo śpiewa się także części mszy, psalmy, hymny czy pieśni do Matki Boskiej. Świeckie pieśni często wykonywane są spontanicznie w su zilleri (miejscowych barach), ale również przy bardziej oficjalnych okazjach, jak śluby, podczas strzyżenia owiec czy w czasie rodzinnych uroczystości.

Zespół Cuncordu e Tenore de Orosei - w składzie: Massimo Roych, Mario Siotto, Gian Nicola Appeddu,  Piero Pala, Tonino Carta - założony został w 1978 roku. Wykonuje zarówno religijne pieśni "cuncordu”, jak i świeckie "a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO). Na obszarze Baronii (prowincja Nuoro) tradycja wykonywania tych dwóch typów śpiewów nigdy nie została przerwana dzięki naturalnej kontynuacji, współpracy młodych śpiewaków ze starszymi. 

***

zdjęcie promocyjne zdjęcie promocyjne

Do tego posłuchaliśmy laureatów Folkowego Fonogramu Roku z lat ubiegłych. W audycji  pojawiły się m.in. wyróżnione albumy Janusza Prusinowskiego Trio "Po Śladach" i Kapeli Maliszów "Wiejski dżez".

- Są tu kompozycje zarówno Kacpra jak i moje. Moje są bardziej tradycyjne i troszkę się ścieramy, bo Kacper wybiega do przodu i dużo improwizuje - robi formę sztuki na bazie tradycji – powiedział o pracy przy płycie "Wiejski dżez"  Jan Malisz. 

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak
       
Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:00
W "Źródłach" sięgnęliśmy do najprawdopodobniej pierwszego radiowego konkursu z muzyką ludową w Polsce. W latach 70-tych na antenie Radia Kielce przeprowadzano konkurs kapel ludowych pod nazwą "Zapraszamy do S1".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Tradycja nie w tym roku. Festiwal odwołany przez koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 15:11
Tegoroczny 23. Festiwal Folkowy "Nowa Tradycja", coroczne święto muzyki folkowej i tradycyjnej, zaplanowany na dni 14-17 maja, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego został odwołany. Podzielił los innych tego rodzaju wydarzeń i inicjatyw. 
rozwiń zwiń