Tradycje muzyki kaszubskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:55
 W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzyką, językiem i kulturą kaszubską - porozmawialiśmy z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz, młodą śpiewaczką i poszukiwaczką kaszubskich pieśni, laureatką ubiegłorocznego OFKiŚL w Kazimierzu.
Audio
Kaszubskie stroje ludowe
Kaszubskie stroje ludoweFoto: Z archiwum NAC

- Kartuzy mieszczą się w centrum Kaszub. Tam się wychowałam. Moja babcia, która urodziła w roku 1917 mówiła po kaszubsku w domu, był to jej naturalny pierwszy język. W domu mówiło się także po polsku. Nauczyłam się języka od babci, słuchając jej rozmów z przyjaciółkami. Znam go od dzieciństwa – opowiadała Joanna Gostkowska-Białek. – Rodzice moi język kaszubski oczywiście znają, ale nie posługują się nim na co dzień. Po wojnie chodzili oni do szkół, gdzie język kaszubski był nieużywany. Taka była polityka, nie chodziło o to, żeby pielęgnować kulturę Kaszub, nauczyciele języka w tym czasie często pochodzili z centralnej Polski lub z Wileńszczyzny.

Pieśni, które śpiewa pani Joanna pochodzą z Archiwum Polskiej Akademii Nauk - z ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru z lat 50. Część z nich znajduje się na płytach PAN. Pochodzą one z okolic Wejcherowa, częściowo od Rozalii Zelke urodzonej w Gowinie na północnych Kaszubach w 1924 roku, część z nich zaś pochodzi z okolic Pucka.

Dużą kolekcję regionalnych pieśni posiada Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Ludowej w Wejcherowie z którego zbioru zamierza korzystać w przyszłości śpiewaczka, a także Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Rozmowę z Joanną Gostkowską-Białek Magdalena Tejchma przeprowadziła w zeszłym roku na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Śpiewaczka zdobyła tam drugą nagrodę.

***

Tytuł audycja: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Joanna Gostkowska-Białek ( śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

O wielkanocnych dyngusiarzach, barabaniarzach i pograjkach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:15
W "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy opowieści o zwyczajach wielkanocnych z rożnych części Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magiczne opowieści braci Mariana i Tadeusza Wójcików

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 15:40
W rozmowie posłuchaliśmy m.in. o muzykanckich czarach i magicznych sposobach na wyeliminowanie muzycznej konkurencji, ale również wspomnień o żydowskiej społeczności z okolic Radomia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmolaskie Chłopoki i wściekłe polki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 04:30
W piątkowym magazynie przypomnieliśmy występ kapeli Cmolaskie Chłopoki podczas koncertu “Muzyka Źródeł - Młoda Tradycja” na Nowej Tradycji 2019. Powróciliśmy również do Nowej Tradycji 2017 i zaprezentowaliśmy fragment koncertu Tria Chemirani z Iranu.
rozwiń zwiń