"In a Quiet Place" - niezwykły projekt czasu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy nagrań z właśnie wydanej, niezwykłej płyty "In a Quiet Place" The L project volume 1, na której zagrali artyści z różnych stron świata, m.in. Lena Willemark, Indre Jurgeleviciute, Tanya Tagaq, Basiani, Garifuna Collective, Jorge Urbina, Kopatchinskaja Family, Mario Pacheco, Wimme Saari, Tapani Rinne, Voces Thules.
In a Quiet Place -  The L project volume 1
“In a Quiet Place” - The L project volume 1 Foto: okładka płyty

Album "In a Quiet Place" powstał w wyniku pandemii i zamknięcia artystów na możliwości koncertowania i wyjazdów zagranicznych. Producenci poprosili muzyków o nagrania w naturalnym dla nich środowisku, bez edycji. To podobna akcja do #folkwdomu organizowanej przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Nagrania do płyty odbywały się w domu, w lesie, na plaży, w naturalnym pejzażu dźwięków.


Posłuchaj
43:03 2020_06_16-15-15-05_PR2_Źródła.mp3 "In a Quiet Place" The L project volume 1 - niezwykły projekt czasu pandemii (Dwójka/Źródła)

 

W audycji pojawiły się także archiwalne opowieści profesora Ihora Maciejewskiego z Rosyjskiego Instytutu Sztuki z Sankt Petersburga o fenomenie muzyki huculskiej.

- Na Huculszczyźnie cała kultura instrumentalna jest kulturą elitarną i bardzo zindywidualizowaną. Sam początek wydawania dźwięków, np. muzyka związana z myśliwymi, polega na podawaniu dźwięku i informacji w taki sposób, żeby zachować siebie. Posługuje się symbolami znanymi tylko wąskiemu kręgowi ludzi, kultury profesjonalistów, skrzypków, trębaczy, itp. Tu trzeba było uczyć się jeden od drugiego. Był to dość szeroki zakres nauki i nie każdy był w stanie to wytrzymać. Można to było porównać z szamanizmem. Muzyką mogli zajmować się tylko szczególnie utalentowani ludzie, obdarowani talentami przez Boga. Bardzo mi się to podoba -  tłumaczył profesor Ihor Maciejewski.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 15.15

gs 

Czytaj także

Obrzędy i tradycje Podlasia głosem Słowianoczek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:00
Śpiewaczy zespół z Czeremchy Słowianoczki tworzą Magda Kaczuk oraz siostry Ola i Ewa Iwaniuk. Sięgając do repertuaru Polesia i Wołynia, chcą utrzymać istnienie dawnych regionalnych tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka amerykańska nocą: bluegrass, americana i folk

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 10:00
W nocnej audycji posłuchaliśmy nagrań grup The Milk Carton Kids "Prologue", Brother Brothers "Some People I know", Ira Wolf "The Closest Thing to Home", Kaia Kater "Nine Pin", Mandoline. Orange "Tides of a Teardrop'.
rozwiń zwiń